hormon snu

Melatonina to związek, który występuje naturalnie w naszym organizmie – jego działanie jest niezwykle ważne dla zdrowia. Odkryj, jaką moc ma hormon snu.

Hormon snu – jak istotna jest jego rola w naszym ciele?

Choć melatonina występuje w wielu partiach ludzkiego organizmu, za jej produkcję odpowiada szyszynka. Duży wpływ na jej ilość ma światło trafiające do siatkówki oka – to bodziec, który wywołuje silne reakcje z hormonem snu. To substancja, która niesie ze sobą kluczowe informacje dla ogromnej części układów w naszym organizmie. Jeśli melatoniny jest mało, oznacza to, że pora działać – czujemy się zdrowo, silnie i jesteśmy aktywni. Gdy z kolei jest jej dużo, czujemy zmęczenie i senność.

Melatonina wpływa na pracę wielu systemów w ciele człowieka, a jej właściwa gospodarka pozwala zmniejszyć szanse na odczuwanie negatywnych skutków stresu i problemy ze snem. Warto zatem uważnie przyjrzeć się temu, jaki mamy wpływ na hormon snu, i co możemy zrobić, by utrzymać jego odpowiedni poziom.

Melatonina – co może przeszkodzić w jej wytwarzaniu?

Wspominaliśmy, że to związek, który reaguje ze światłem – wzrost jego natężenia ma negatywny wpływ na ilość produkowanej melatoniny. Największe znaczenie ma tutaj dolna część spektrum widzialnego promieniowania. Z tego względu, jeśli chcemy w pełni skorzystać z naturalnego sposobu na regulację snu, należy ograniczyć kontakt z tak zwanym światłem niebieskim w godzinach wieczornych.

Co jest źródłem światła w tej barwie? To przede wszystkim wszelkiego rodzaju ekrany – smartfony, telewizory i laptopy mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia produkcji hormonu snu. W ich obecności wytwarzanie melatoniny ulega supresji, przez co przestajemy odczuwać zmęczenie. W ten sposób pozbawiamy się właściwej reakcji organizmu na zapadający zmierzch za oknem.

Z uwagi na wpływ światła na melatoninę warto po prostu położyć się spać w momencie, gdy zbliża się moment wypoczynku i zrezygnować z przeglądania aplikacji na smartfonie tuż przed zaśnięciem.

Stężenie melatoniny we krwi zmienia się na bieżąco – w przypadku osoby dorosłej wynosi od 0 do 100 pg/ml. U dziecka maksymalna wartość to nawet 250 pg/ml. Największy poziom przypada na godziny między północą a trzecią nad ranem, jednak nie oznacza to, że to optymalna pora na udanie się do łóżka. To czas, w którym melatonina powinna już w pełni działać i poprawiać jakość naszego snu.

Melatonina na sen – działanie hormonu

Hormon ten ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania układu nerwowego, trawiennego i sercowo-naczyniowego. Odpowiednia gospodarka melatoniny w organizmie ma wpływ na każdy układ sprzężony ze snem. Więcej informacji na ten temat dostarczają nam kolejne badania naukowe. Działanie tego hormonu jest bardzo dobrze opisane w literaturze – przynajmniej pod względem naszej obecnej wiedzy. W przyszłości może okazać się, że rola melatoniny jest jeszcze ważniejsza.

Źródła:

  1. Melatonina – metabolizm i rola hormonu szyszynki, Paweł B. Szewczyk, Angelika M. Dziuba, Elżbieta Poniewierka, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, ISSN 2082-9876
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here