Jak jeździć automatem

Wielu z nas posiada swój własny samochód i nie potrafi sobie wyobrazić bez niego życia. Ułatwia nam on bowiem dojazd do pracy, czy do znajomych. Nie wszędzie możemy dojechać komunikacją i szczególnie na wsi jest to bardzo trudne i w wielu przypadkach niewykonalne. Samochody możemy dzielić na różne rodzaje, zaczynając od osobowych, po tak zwane pick-up`y, czyli auta z paką posiadające bardzo wysokie zawieszenie, które swoje przeznaczenie mają szczególnie dla rolników jeżdżących po nierównych terenach. Samochody dzielą się także na te, które mają różne skrzynie biegów. W większości samochodów montowana była tak zwana skrzynia manualna i było tak od wielu lat, od kiedy interesuję się motoryzacją, teraz trendy się zmieniły i bardzo popularna robi się skrzynia automatyczna. Oczywiście proporcje są wciąż zdecydowanie po stronie skrzyni manualnej, ale coraz więcej tak zwanych automatów powstaje z dnia na dzień. W internecie często można natrafić na pytanie: jak jeździć automatem, a jak manualem. Zadają je szczególnie kobiety, gdyż większość facetów miała chociaż raz okazję jechać obydwoma rodzajami i jeśli nie swoim autem, to chociażby tym pożyczonym na chwilę od kolegi. Różnicę pomiędzy skrzynią manualną, a automatem postaram się nakreślić już teraz.

Manualna skrzynia biegów

Manualna skrzynia biegówSkrzynia manualna, to taki rodzaj, w którym jak sama nazwa wskazuje musimy zmieniać sami biegi i używać do tego dłoni, by wykonać ruchy, które są na danej skrzyni rozrysowane. Jest to model, który funkcjonuje w większości samochodów i większość kierowców preferuje właśnie ten model jazdy. Jednakże od kilku lat jest produkowane i wypuszczane na rynek coraz więcej samochodów z tak zwanym automatem, czyli skrzynią, która jest uproszczona i zmienia biegi sama, lub mamy do wykonania tylko i wyłącznie mały ruch.

Jak jeździć automatem

W automatach nie mamy też z reguły sprzęgła i dostępne pedały pod naszą stopą, to tylko gaz i hamulec. Skrzynie automatyczne są więc teoretycznie prostsze i coraz więcej osób przechodzi na samochody wyposażone w ten sposób, gdyż ceni sobie komfort jazdy i jak mniej pracy w środku auta. Mówi się też, że gdy dana osoba chociaż raz w życiu przejedzie się samochodem z dobrze działającą automatyczną skrzynią biegów, to już nigdy nie wróci do manualnej. Muszę przyznać, że jest w tym dużo prawdy.

Zalety automatycznej skrzyni biegów

Zalety automatycznej skrzyni biegówAutomatyczne skrzynie biegów posiadają wiele interesujących zalet, które z pewnością przykują uwagę niejednego kierowcy. Przede wszystkim są szybkie. Zmiana biegu trwa dosłownie ułamek sekundy. W przypadku skrzyni manualnej trwa to o wiele dłużej. Nawet wtedy gdy mamy do czynienia z naprawdę dobrym i szybkim kierowcą. Człowiek nigdy nie będzie szybszy od technologii. Oczywiście na rynku zdarzają się także wolniejsze modele, w których zmiana biegu trwa nieco dłużej. Wszystko zależy od konkretnego producenta i modelu. Jednak zawsze automat będzie szybszy od manuala. Na szczególną uwagę zasługują tutaj skrzynie montowane w samochodach marki BMW. Kolejną zaletą automatycznych skrzyni biegów jest płynność ich działania. Każdy kierowca, zanim odpowiednio zaznajomi się z danym modelem samochodu będzie się zmagał z szarpnięciami podczas zmiany przełożenia. W przypadku skrzyni automatycznych jest to wykluczone. Każdy model automatycznej skrzyni biegów zmienia przełożenia wyjątkowo płynnie i bez zakłóceń. Oczywiście jedynie wtedy gdy nie posiada żadnego uszkodzenia. Żaden kierowca, nawet najlepiej czujący sprzęgło w swoim samochodzie nie będzie w stanie zrobić tego lepiej niż automatyczna skrzynia biegów.

Zalety skrzyni automatycznej z pewnością zostaną również dostrzeżone przez kierowców, którzy codziennie grzęzną w korkach w wielkich miastach. Nawet 30 minutowa jazda w takim korku może sprawić, że będziemy odczuwali mocny ból lewej nogi i ogólny dyskomfort. W przypadku automatów jazda w korku jest znacznie przyjemniejsza, jeżeli w ogóle o jakiejkolwiek przyjemności z takiej jazdy może być mowa.

Która skrzynia jest mniej awaryjna?

Jeśli wymieniliśmy już zalety skrzyni automatycznej to warto również pochylić się nad jej największą wadą. Są nią usterki. Wprawdzie nie zdarzają się zbyt często, jednak jeśli już się jakaś przytrafi to prawdopodobnie konieczna będzie wymiana całej skrzyni a nie jak w przypadku skrzyni manualnej jedynie wadliwej części. Generalnie coraz mniej ludzi poleca automatyczne skrzynie DSG. Bardzo polecane są jednak te montowane w samochodach marki BMW. Przed zakupem konkretnego modelu z konkretną skrzynią biegów warto jest zasięgnąć opinii w internecie na jakimś motoryzacyjnym forum internetowym, gdzie z pewnością znajdzie się wielu użytkowników danego samochodu lub skrzyni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here