Większość Polaków budujących dom wybiera projekt z poddaszem użytkowym. Mieszkanie na poddaszu może być wygodne, o ile zostanie ono odpowiednio ocieplone. Wiele osób nie wie, jak ocieplić poddasze prawidłowo, a niestety nie należy to do prostych prac. Nieprawidłowo zrobione ocieplenie to mniej pieniędzy w portfelu, ponieważ więcej zapłacimy za ogrzewanie. Czasami problemy ze zdrowiem, będące następstwem przebywania w zagrzybionych pomieszczeniach. I ostatecznie konieczność wymiany ocieplenia, i chociażby zaatakowanej przez grzyby konstrukcji dachu.

Czym ocieplać poddasze?

jak ocieplić poddaszeDo ocieplania połaci dachu często wykorzystuje się artykuły z wełny mineralnej (z włókna skalnego albo szklanego). I ciężko odnaleźć materiał, jaki by się do tego doskonale nadawał. Wełna jest niepalna oraz dosyć lekka. Ma odpowiednią izolacyjność termiczną oraz zdolność do przepuszczania pary wodnej. Doskonale izoluje akustycznie. Co istotne, jest miękka oraz doskonale wypełnia przerwy pomiędzy krokwiami. Wełnę skalną wytwarza się z bazaltu, gabro, dolomitu albo kruszywa wapiennego. Również z pochodzących z odzysku brykietów mineralnych. Materiał jest topiony w wysokiej temperaturze (1400°C w wypadku bazaltu), co wywołuje mechanizm rozwłóknienia. Do włókien, jako lepiszcze, dodaje się profesjonalne żywice oraz formuje z nich gotowe artykuły – płyty, maty itd.

Materiał poddaje się także mechanizmowi hydrofobizacji, dzięki czemu słabiej wchłania wodę. Wełna szklana powstaje w analogiczny sposób, lecz produkuje się ją z piasku kwarcowego oraz ze stłuczki szklanej z recyklingu, czasami z dodatkiem materiału skalnego. Oba typy wełny mają niemal identyczną paroprzepuszczalność oraz nasiąkliwość. Wełna szklana może mieć trochę lepszą izolacyjność termiczną – jej współczynnik przewodzenia ciepła λ sięga nawet 0,030 W/(m·K), dla wełny skalnej 0,034 W/(m·K). Aby uzyskać analogiczną wartość tego parametru wełna skalna musi mieć większą gęstość. Ale jest wytrzymalsza na ogień oraz na ściskanie. Wełna szklana jest z kolei odrobinę lżejsza oraz bardziej sprężysta (można ją ścisnąć tak, iż zajmuje 3 razy mniej miejsca, aniżeli wełna skalna). Zgodnie z przepisami, współczynnik przenikania ciepła U dachu nie powinien być większy aniżeli 0,25 W/(m·K). Polecane jest jednakże zejście do poziomu 0,2. Aby to uzyskać, ocieplenie winno mieć przynajmniej 20 cm grubości. Tak gruby materiał może nie zmieścić się między krokwiami, więc wełnę układa się w dwóch warstwach – pierwszą między nimi oraz inną, prostopadle poniżej.

Jak ocieplić poddasze?

Ocieplenie poddasza może nam przynieść wymierne korzyści. Znacznie poprawimy komfort naszego mieszkania, a także sporo zaoszczędzimy na energii używanej d ogrzewania. Kiedy mamy już wybrane odpowiednie materiały, które chcemy do tego celu użyć, możemy zabrać się za samo ocieplanie. Od czego więc zacząć? Jak ocieplić poddasze? Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, żeby zastosować również specjalne folie odprowadzające wilgoć. Dobry rozwiązaniem w tym wypadku będzie zastosowanie specjalnej folii wysokoparoprzepuszczalnej. Bez względu na rodzaj zastosowanej folii musimy pamiętać, aby zostawić odpowiednią przestrzeń pomiędzy folią a materiałem izolującym. Ma to duże znaczenie choćby dla dobrego oprowadzania skroplonej pary, a także ochroni materiał izolujący w upalne dni, kiedy dach będzie się mocno nagrzewał.

jak ocieplić poddaszeWykonując ocieplenie poddasza nie możemy również zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji. Dlatego należy wziąć pod uwagę już na etapie projektu zastosowanie odpowiednich wlotów powietrza. Musimy również wiedzieć, że izolacja, aby spełniała prawidłowo swoje funkcje, musi mieć charakter ciągły. Każda przerwa w materiale izolacyjnym spowoduje, że całość będzie działała w znacznym stopniu wadliwie. Warto również zadbać o idealne wykończenie ścian i dachu po ociepleniu. Należy dołożyć wszelkich starań, aby łączenia płyt gipsowo-kartonowych były wykonane perfekcyjnie. Ważne jest również prawidłowe połączenie płyt ze ścianą.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza?

Planujesz ocieplenie poddasza? Zastanawiasz się z jakimi kosztami powinieneś się liczyć? Zacznijmy może od precyzyjnego określenia charakteru czynności jakie należy wykonać przy ocieplaniu poddasza. A wiec praca ta będzie polegała na ułożeniu materiały izolacyjnego, ułożeniu folii zabezpieczającej, postawieniu stelaża pod płyty gipsowo-kartonowe, położenie samych płyt i oczywiście prace wykończeniowe. Według różnych szacunków koszt ocieplenia metra kwadratowego poddasza może się wahać między 30 a 60 zł. Oczywiście mówimy tutaj o samej robociźnie. Do tego musimy jeszcze dorzucić koszt materiałów czyli izolacji, folii, płyt, stelaży i materiałów wykończeniowych. Tutaj jednak mamy możliwość wyboru między materiałami tańszymi a znacznie droższymi. Dobry specjalista powinien jednak doradzić nam wybór odpowiednich materiałów, tak abyśmy nie przepłacili, a jednocześnie nie zakupili materiałów złej jakości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here