Storczyki to bardzo popularne kwiaty, które pięknie kwitnąc stanowią wspaniałą ozdobę okna. Hodowcy storczyków mają w swoich kolekcjach przeróżne gatunki, które różnią się nie tylko wyglądem, ale też wymaganiami dotyczącymi hodowli i stanowiska. Jak przycinać storczyki? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Gatunki storczyka

jak przycinać storczykiNiewątpliwie najpopularniejszym i najłatwiejszym w hodowli jest gatunek Phalaenopsis. Kwiaty tego gatunku maja przeróżne kolory, ale rozpoznanie gatunku nie stanowi problemu. Jeżeli kupujemy inne storczyki, warto dowiedzieć się do jakiego należą gatunku. Zazwyczaj do doniczki dołączona jest etykietka z nazwą. Warto zachować ją, aby wiedzieć, jak kwiat pielęgnować w późniejszym czasie. Pielęgnacja orchidei obejmuje podlewanie, odżywianie i przycinanie pędów.

Jak przycinać storczyki Phalaenopsis?

Przycinanie storczyków uzależnione jest od gatunku. Niektóre z nich nie wymagają przycinania w ogóle, inne należy przyciąć zaraz po przekwitnięciu lub w momencie, kiedy pęd całkowicie uschnie. Przycinanie jest bardzo ważną czynnością, ponieważ od tego w głównej mierze zależy, czy nasz storczyk zakwitnie ponownie i jak obficie pokryje się kwiatami. Jak przycinać storczyki aby pięknie kwitły? Oczywiście zależne jest to od posiadanego przez nas gatunku i odmiany. Storczyki Phalaenopsis wypuszczają pędy, które należy usunąć dopiero po zbrązowieniu. Z pędów zielonych mogą bowiem po przekwitnięciu wyrosnąć kolejne łodyżki z kwiatami.

Jeśli nie usuniemy suchego pędu, roślina powinna po pewnym czasie zrzucić go sama. Z reguły jednak usuwa się takie pędy, ponieważ wyglądają nieestetycznie. Często słyszy się, że pędy storczyków z tego gatunku przycina się nad trzecim oczkiem. Nie wiadomo jednak do końca z którego oczka roślina zechce wypuścić nowy pęd. Obcinając pęd niezasuszony, pozbawiamy także roślinę nagromadzonych tam wcześniej cennych składników odżywczych. Nie przycinajmy więc zielonych pędów, poczekajmy aż zaczną schnąć i wtedy usuńmy całą zbrązowiałą łodygę.

Przycinanie storczyków innych gatunków

Jak przycinać storczyki innych, mniej popularnych gatunków? Storczyki z gatunku Paphiopedilum mogą kwitnąć na jednym pędzie nawet przez kilka lat. Przycinanie po kwitnieniu nie ma więc w tym przypadku sensu, należy czekać na pojawienie się nowych kwiatów. Łodygi usuwa się dopiero po ich uschnięciu. Storczyki Paphiopedilum oraz inne gatunki wytwarzające pseudobulwy lub kłącza nie zakwitną po raz drugi z tej samej pseudobulwy. Do tej grupy storczyków zalicza się m.in. gatunki Cymbidium, Cattleya, Dendrobium, Oncidium oraz Zygopetalum. Po przekwitnięciu i zaschnięciu pędu, należy go delikatnie usunąć. Pozostanie stara pseudobulwa, która co prawda nie wypuści już pędu, ale jest nadal potrzebna roślinie, ponieważ stanowi magazyn wody i składników odżywczych.

Nie usuwajmy więc bulw, a jedynie uschnięte pędy. Same pseudobulwy obumierają po 2-4 latach, można je wtedy łatwo oddzielić od rośliny i dopiero wtedy wyrzucić. Storczyki, które nie tworzą pseudobulw, ani kłączy to między innymi gatunki Doritis i Vanda. Takie kwiaty pielęgnuje się nieco inaczej. Gdy łodyga uschnie, należy ją przyciąć w pobliżu najwyższego liścia. Przycinanie jest w ich przypadku bardzo wskazane, ponieważ zasychający pęd pozostawiony na roślinie uniemożliwia rozwój nowych pędów i powoduje ogólne osłabienie całej rośliny. Pamiętajmy jednak, że to, jak w przyszłości będzie kwitnąć nasz storczyk nie zależy od samego przycinania. Należy także umożliwić roślinie odpoczynek i regenerację po obfitym kwitnieniu.

Regeneracja rośliny

jak przycinać storczykiW warunkach naturalnych storczyki przechodzą w stan spoczynku jesienią i zimą. W domu mogą one kwitnąć przez cały rok, jednak gdy przekwitną, należy również zapewnić im odpoczynek, niezależnie od pory roku. Jak to zrobić? Gdy storczyk przekwitnie należy ograniczyć podlewanie i przestać go nawozić. Gdy podłoże będzie już całkowicie suche, kwiaty przenosimy do pomieszczenia o niższej temperaturze. Optymalna temperatura do odpoczynku dla orchidei to około 16-20°C. Pamiętajmy, że pomieszczenie to musi być jasne. W takich warunkach należy storczyka pozostawić na okres 2-4 miesięcy. Po tym czasie roślina powinna zacząć wypuszczać nowe pędy i korzenie. Należy wtedy zwiększyć częstotliwość podlewania i przenieść kwiaty do pomieszczenia o wyższej temperaturze.

Gatunek Phalaenopsis nie wykazuje wyraźnego okresu spoczynku i może zakwitnąć ponownie prawie natychmiast. Korzystne jest jednak wprowadzenie go w stan uśpienia jesienią i zimą, co na pewno wpłynie dobrze na kondycję rośliny i sprawi, że będą lepiej kwitnąć. W sklepach można znaleźć wiele gatunków storczyków. Ich uprawa nie jest bardzo skomplikowana, trzeba tylko umieścić je w odpowiednim miejscu, w którym będą miały zapewnioną odpowiednią ilość światła. Pamiętać też trzeba o odpowiednim podlewaniu i zapewnieniu kwiatom odpowiedniej ilości wilgoci. Storczyki nie lubią bowiem suchego powietrza. Odpowiednio pielęgnowane storczyki odwdzięczą się nam pięknie ozdabiając nasze okna oraz wnętrza. Co ważne, mogą przy tym kwitnąć nieprzerwanie nawet przez kilka miesięcy, wystarczy tylko zadbać o prawidłowe przycinanie i zadbać, aby po kwitnieniu mogły się odpowiednio zregenerować

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here