Jak zrobić formata?

Życie bez komputera wydaje się nam w obecnych czasach wręcz niemożliwe i wielu z nas na co dzień na nim pracuje. Inni włączają go sporadycznie, by pograć w gry czy nadrobić zaległości w swoim ulubionym serialu. Niestety komputer jak każde nowoczesne urządzenie, zapycha się po pewnym czasie, gdy dorzucamy mu coraz to nowsze pliki i trzeba go wyczyścić. Pojawia się więc pytanie jak zrobić formata i by zasięgnąć tej wiedzy musimy poszperać trochę w sieci. Bądź zapytać któregoś ze znajomych, który zna się na nowych technologiach i pomoże nam w pewien sposób.

Jak wyczyścić komputer przy pomocy oprogramowania?

Jak wyczyścić komputer przy pomocy oprogramowania?Komputer w zależności od tego jaką pamięć wewnętrzną posiada i ile pieniędzy na niego wydaliśmy, eksploatuje się wolniej bądź szybciej. Ale każdy raz na czas potrzebuje resetu. Mimo, że jest to sztuczna inteligencja, to tak samo jak człowiek potrzebuje oczyszczenia, odpoczynku i chwilowej przerwy w eksploatacji. Komputer możemy czyścić na wiele sposobów. Bardzo popularne są różnego rodzaju darmowe programy. Niosą one jednak niebezpieczeństwo, że wraz z danym programem pobierzemy jakiegoś wirusa, bądź groźnego trojana. Będzie to niestety oznaczać to, że zamiast usprawnić działanie naszego laptopa, zrobimy mu na złość i sprawimy, że będzie jeszcze wolniejszy, a nasze pliki będą zagrożone. Powinniśmy więc pobierać programy ze sprawdzonych źródeł i najlepiej, żeby kosztowały one chociaż kilka groszy. To da nam więcej pewności, że program wyszedł od informatyków. Kogo stać na droższe programy antywirusowe, ten nie powinien żałować na nie pieniędzy. Jest to bardzo mały wydatek patrząc z perspektywy tego, jak wielkie zło może nam wyrządzić wirus, który dobierze się do naszych kont społecznościowych.

Jak zrobić formata, czyli kompletne czyszczenie dysku

Jeśli żaden z programów, oraz podstawowe czyszczenie komputera i partycji nie pomoże, a nasz komputer wciąż jest bardzo wolny i nie jest na tyle wydajny, na ile będzie nam potrzebny do pracy, musimy zrobić jego format i posunąć się do tego ostatecznego rozwiązania. Nie musimy formatować jego wszystkich dysków i te najważniejsze pliki możemy zachować. Najlepiej, byśmy sformatowali nasz laptop, bądź komputer stacjonarny z pomocą osoby, która zna się na tym dobrze i podpowie nam jak tego dokonać. Tak aby nie stracić wielu cennych zdjęć, filmów, czy też muzyki. Wszak wszyscy z nas posiadamy jakieś wartościowe materiały, które zbieraliśmy na dyskach przez lata i mają dla nas wartość sentymentalną.

Jak nie dopuścić do instalacji niechcianego oprogramowania?

Jak nie dopuścić do instalacji niechcianego oprogramowania?Aby nie dopuścić do instalacji na naszym komputerze niechcianego oprogramowania a więc mówiąc potocznie do jego zabrudzenia, musimy być bardzo ostrożni. Szczególnie jeśli często instalujemy programy z niezbyt zaufanych źródeł. Często bowiem bywa tak, że przy okazji instalacji jakiegoś darmowego, niewielkiego i niezbędnego nam w danej sytuacji oprogramowania, całkowicie nieświadomie instalujemy kilka innych. Zupełnie nam niepotrzebnych. Sposobów na takie działanie jest kilka. Zazwyczaj nieświadomie zaznaczamy różnego rodzaju zgody, klikając po prostu „Dalej” podczas instalacji. Czasem bywa też tak, że ułożenie przycisków jest inne niż standardowe i tam gdzie zazwyczaj znajduje się przycisk „Nie”, „Anuluj” lub „Nie wyrażam zgody” znajduje się przycisk „OK”. W ten sposób nieświadomie godzimy się na instalację niechcianego oprogramowania zapychającego nasz komputer. Dlatego właśnie podczas instalacji jakiegokolwiek oprogramowania pochodzącego z internetu dokładnie czytajmy wszystkie komunikaty. Uważnie zwracajmy też uwagę na to jakie zgody akceptujemy klikając podczas kolejnych etapów instalacji.

Jak się chronić przed wirusami z sieci?

Równie dużym niebezpieczeństwem czyhającym na użytkowników internetu są wirusy pochodzące z internetu. Obecnie bowiem niemal każdy komputer jest na stałe podłączony do internetu i na dobrą sprawę ciężko jest kontrolować przepływ danych. Aby maksymalnie zabezpieczyć się przed wirusami pochodzącymi z sieci należy zaopatrzyć się w jeden z programów antywirusowych, który w swoich opcjach ma tzw. ścianę ognia czyli firewall. Chroni ona nasz komputer przed dostępem niepowołanych osób oraz instalacji różnego rodzaju wirusów. Sprawdza także, jakie oprogramowanie, kiedy i w jakim celu próbuje się połączyć z internetem w celu wymiany danych. Jest to bardzo przydatna opcja. Wszak często komputera używamy do wykonywania przelewów, płatności za zakupy itd. Lepiej, ,żeby nasze dane bankowe nie wyciekły do niepowoływanych osób. Pamiętajmy także, aby wszelkie programy które posiadamy na dysku na bieżąco aktualizować. Może się bowiem okazać, że w używanym przez nas programie wykryta została jakaś dziura, która umożliwia włamanie na nasz komputer z sieci. Aktualizacje pozwalają ograniczyć ryzyko takiego włamania do minimum.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here