Jak oduczyć kota drapania mebli?

Drapanie to naturalny odruch kota. Drapiąc, koty zaznaczają swoje terytorium. Na opuszkach kocich łapek znajduje się zapach, który pozostawiany przez te czworonogi w różnych miejscach jest też sposobem komunikacji z innymi.

Drapiąc koty okazują również swoją radość. Często zdarza się, że kot zaczyna drapać kanapę lub dywan, gdy słyszy dźwięk zamka w otwieranych drzwiach lub na widok przygotowywanego dla nich jedzenia. To forma komunikacji z właścicielem oraz sposób na przekazanie pozytywnych emocji.

Drapanie to także sposób na odreagowanie stresu. Nawet niewielkie zmiany takie, jak przemeblowanie czy nowa rzecz w domu mogą sprawić, że kot będzie starał się odreagować nadmiar emocji.

Koty mają również naturalną potrzebę ostrzenia lub piłowania pazurów. Drapiąc chropowate powierzchnie zyskują odpowiedni kształt i odpowiednią długość pazurów. Poza tym koty przebywające stale w mieszkaniach odczuwają również potrzebę rozciągnięcia swoich mięśni i wykonują to właśnie zaczepiając się pazurkami o meble.

Drapak dla kota

Instynktu drapania nie można więc kota oduczyć. Można jednak zniechęcić go do niszczenia mebli, dywanów i tapet. Przede wszystkim należy postarać się o drapak dla kota. Można kupić też kilka drapaków i umieścić je w miejscach, w których najczęściej przebywa kot – obok legowiska, w pobliżu kuwety czy misek na karmę i wodę.

Na początku należy pokazać pupilowi, jak korzystać z drapaka. Koty to zwierzęta inteligentne, więc szybko zorientują się, o co chodzi. Najlepiej wziąć kotka na ręce, postawić go przed drapakiem i zacząć delikatnie drapać o drapak przednimi łapkami.

Jeżeli kot zupełnie zignoruje drapak, należy umieścić na nim woreczek z kocimiętką. Zdecydowana większość kotów jest bardzo podatna na ten zapach. Jeśli jednak kocimiętka nie działa na kota, spróbujmy skropić drapak walerianą.  

Warto też nagradzać kota za korzystanie z drapaka. Jeżeli tylko zauważymy, że nasz pupil zaczyna drapać o drapak, podejdźmy do niego, pogłaszczmy go, dajmy mu jakiś przysmak.

Pamiętajmy, że koty to stworzenia, które nie będą wskakiwać i bawić się na czymś, na czym nie czują się bezpiecznie. Jeżeli zwierzę lubi drapać kanapę, fotele lub inne meble, które są stabilne, tego samego będzie oczekiwać od drapaka. Musi być on stabilny, a zwierzę musi czuć się na nim bezpiecznie. Pamiętajmy również o tym, by nigdy nie bić kota ani stosować żadnych innych kar fizycznych, gdy przyłapiemy kota na drapaniu mebli.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here