akwarium

Decydując się na stworzenie akwarium, musimy także podjąć decyzję o tym, co będziemy posiadać jako ozdoby. Często pada w tym momencie pytanie: jakie rośliny będą lepsze, czy naturalne, czy może raczej sztuczne? Postaramy się przedstawić najważniejsze cechy każdej z tych decyzji.

Ukorzenienie

Pierwszą różnicę pomiędzy roślinami żywymi a sztucznymi zobaczysz tuż po przyniesieniu ich ze sklepu. Rośliny żywe musisz włożyć do akwarium i ukorzenić w podłożu, co może zająć nieco czasu, a nawet ulec niepowodzeniu. Wówczas często roślinka nie nadaje się już do podjęcia drugiej próby jej ukorzenienia.

W przeciwieństwie do swoich żywych odpowiedników, rośliny akwariowe wykonane z plastiku nie wymagają ukorzenienia. Znajdują się na odpornym drewienku, które stabilizuje je na dnie zbiornika, a także dodaje unikatowego wyglądu. Co więcej, rośliny te można z równą łatwością przestawić w inne miejsce, co nie byłoby możliwe w przypadku żywych odpowiedników.

Pielęgnacja

Każdy rodzaj żywych roślin ma swoje wymagania względem parametrów wody, w jakich najlepiej rośnie. Niestety nie zawsze oczekiwania roślin zgadzają się z oczekiwaniami zwierząt. Oznacza to, że albo dopasowujemy je do siebie, albo któreś z nich nie będzie miało optymalnych warunków.

Znacznie lepszym wydaje się więc w tym przypadku skorzystanie z roślin sztucznych. Nie wymagają żadnych specjalnych warunków hodowli, po prostu dobrze czują się w każdej wodzie, jaka jest wokół nich. Nie trzeba ich także nawozić ani w żaden inny sposób pielęgnować, co na pewno miałoby miejsce w przypadku żywych roślin.

Produkcja tlenu

Piękny wygląd żywych roślin idzie w parze z ich pozytywnym wpływem na natlenianie wody. Są one źródłem tlenu niezbędnego do życia wszystkich rybek, dlatego im go więcej, tym z pewnością lepiej. W tym przypadku żywe rośliny będą więc znacznie korzystniejsze niż rośliny sztuczne, które zdolności do produkcji wcale nie mają.

Jednakże nawet jeśli rośliny sztuczne nie wspomagają w produkcji tlenu, nie wpływają też w żaden inny sposób na parametry wody. Są bardzo odporne mechanicznie, więc żadna rybka nie może ich zjeść ani upuścić kawałków na dno zbiornika. Dzięki temu nie zaczynają gnić i psuć się na podłożu. Nie powodują też uwalniania do zbiornika żadnych substancji chemicznych, co mogłoby się zdarzyć u żywych roślin. W ten sposób nie wpływają na zdrowie i życie zwierząt.

Zawsze ten sam wygląd

Powyższe cechy sprawiają, że rośliny plastikowe zawsze wyglądają tak samo. Dla wielu osób to zaleta, ponieważ nie muszą kupować nowych ozdób na miejsce starych. Inni z kolei bardziej cenią zdolność do wzrostu i zmian u roślin żywych. Jednak te po zaledwie kilku latach mogą zmienić się tak bardzo, że zaistnieje konieczność ich wymiany.

Jeśli więc lubisz stały wygląd i inwestycje na długie lata, możesz sprawdzić rośliny plastikowe pod adresem https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/dekoracje/rosliny-plastikowe/. Na pewno wybierzesz takie, które przypadną ci do gustu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here