Kiedy przysługuje pełne odliczenie VAT od wydatków na samochód?

0
1046

Należy zdawać sobie sprawę, że wykorzystując samochód w firmie podatnicy będą mieli możliwość do ewidencjonowania w KPiR wydatków, które są związane z ich użytkowaniem. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że czynni podatnicy VAT mają prawo do odliczenia podatku VAT od tego rodzaju wydatków od 50 do nawet 100% VAT. Przedsiębiorca powinien wiedzieć, kiedy dokładnie przysługuje mu odliczenie od wydatków na auto.

Kiedy możliwe jest pełne odliczenie VAT od wydatków na samochód?

Warto wiedzieć, że w celu właściwego rozliczenia podatku VAT od wydatków związanych z samochodem konieczne jest najpierw uwzględnienie czy dany pojazd jest samochodem ciężarowym czy osobowym.

VAT od wydatków na samochód osobowy

W przypadku, gdy dany pojazd będzie klasyfikował się jako auto osobowe i wykorzystywany jest przed przedsiębiorcą do czynności służbowych, czynny podatnik VAT będzie miał możliwość odliczenia 50% albo 100% podatku VAT od wydatków, które będą związane z jego użytkowaniem. Z kolei pełne odliczenie VAT od wydatków, które będą związane z bieżącym użytkowaniem samochodu osobowego będzie możliwe tylko wtedy, gdy zostaną spełnione takie warunki, jak: stworzenie regulaminu użytkowania pojazdu w firmie, prowadzenie kilometrówki czy użytkowanie pojazdu tylko w działalności.

VAT od wydatków na samochód ciężarowy

Należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku, gdy samochód będzie spełniał definicje pojazdów ciężarowych według ustawy o VAT, przedsiębiorcy będzie przysługiwało pełne odliczenie podatku VAT. Warto wiedzieć, że dla celów podatku od towarów i usług, pojazdem ciężarowym będzie samochód, którego masa całkowita przekroczy 3,5 tony.

Ponadto koniecznie trzeba wspomnieć, że według art. 86a ust. 3 pkt. 1b do samochodów ciężarowych możliwe jest również zaliczenie pojazdów konstrukcyjnych, które są przeznaczone do przewozu przynajmniej dziesięciu osób razem z kierowcą. Osoby, które nie wiedzą, kiedy będzie im przysługiwało pełne odliczenie VAT od wydatków na samochód powinny jak najszybciej skontaktować się z odpowiednim prawnikiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here