Surowce spożywcze wokół nas

Surowce spożywcze to raczej rzadko słyszana fraza. Jednak z produktami należącymi do tego grona spotykamy się na co dzień. To między innymi zawarte w żywności pulpy owocowe czy oleje palmowe oraz mniej popularne białko wieprzowe i lecytyna. Dowiedz się, gdzie wykorzystywane są surowce spożywcze i co warto wiedzieć na ich temat!

Surowce spożywcze – podstawowe informacje

Surowce spożywcze możemy podzielić między innymi ze względu na stopień przetworzenia i pochodzenie. Podstawowa klasyfikacja na surowce pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jest tylko wstępem do dalszego podziału. W technologii żywności wyróżnia się chociażby surowce częściowo syntetyczne (środki spulchniające, barwniki), syntetyczne oraz pochodzenia mineralnego (sól, woda). Ze względu na stopień przetworzenia, mówimy o surowcach nieprzetworzonych, niskoprzetworzonych i przetworzonych. Do pierwszej grupy należą produkty takie jak jajka, a także ryby. Za te niskoprzetworzone uznaje się te, które są bliskie stanowi surowca, aczkolwiek nie są całkowicie ,,nietknięte”. Ostatnia grupa to przetwory i konserwy. Dla przykładu – surowcem nieprzetworzonym będzie jabłko, a przetworzonym – dżem jabłkowy. W branży stosuje się również takie określenie jak ,,surowce pomocnicze”, czyli te, które służą do nadawania określonych cech wyrobowi (przyprawy, żelatyna).

W jakich branżach wykorzystuje się surowce spożywcze?

Mówiąc ,,surowce spożywcze” rzadko kiedy mamy na myśli owoce czy warzywa. Zazwyczaj chodzi tu o dodatki stosowane przy produkcji żywności. W Polsce do użytku dopuszczanych jest mnóstwo substancji dodatkowych i naturalnych aromatów. Na przykład w branży mlecznej stosuje się kwas mlekowy oraz lecytynę słonecznikową, zaś w mięsnej – białko wieprzowe czy fosforany. Tak naprawdę w każdej branży do produkcji potrzeba konkretnych surowców spożywczych, które wpływają na właściwości produktu końcowego, a nawet na szybkość jego powstawania. Bardzo istotne jest tutaj, by stosowane surowce spożywcze były jak najwyższej jakości. Dobrze, gdy pochodzą od europejskich dostawców, którzy muszą trzymać się ustalonych odgórnie norm jakości. Jednym ze sprawdzonych dystrybutorów surowców spożywczych jest OQEMA, o której więcej dowiesz się ze strony https://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. W ofercie znajdziesz między innymi lecytynę, mleko kokosowe i fosforany spożywcze.

Surowce spożywcze i ich przechowywanie

Wybrany dystrybutor surowców spożywczych musi spełniać normy bezpieczeństwa, które pozwalają zachować wysoką jakość produktów. Bardzo ważne jest, by w magazynach panowała odpowiednia temperatura. Na jakość surowców spożywczych ma wpływ również cyrkulacja powietrza, poziom wilgoci i oświetlenie. Dzięki zachowaniu właściwych parametrów, surowce spożywcze nie stracą swoich właściwości, a przedsiębiorca otrzyma świeży produkt. To, jaką wagę przykłada do całego procesu dystrybutor możemy ocenić chociażby po sposobie zapakowania zamówienia. Powinno być ono dokładnie zabezpieczone i przygotowane na niesprzyjające okoliczności podczas transportu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here