urlop rodzicielski dla ojca

Narodziny naszego upragnionego dziecka są zwieńczeniem udanego związku niezależnie od tego czy jest on sformalizowany czy też nie. Jak powszechnie wiadomo, gdy rodzi się nowy członek naszej rodziny mama nie pracuje i skupia się na jego choćby początkowym wychowaniu przebywając na tzw. urlopie macierzyńskim. Jednak nie tylko mama może zająć się maluszkiem w ramach przysługującego jej urlopu rodzicielskiego. Ojcowie otrzymują urlop rodzicielski dla ojca, do którego mają prawo z racji narodzin dziecka. Jest on oczywiście znacznie krótszy niż tzw. macierzyński przysługujący matkom co omówimy w dalszym ciągu artykułu.

Urlop rodzicielski dla ojca

Urlop rodzicielski dla ojca przysługuje, jak wskazuje na to sama nazwa oczywiście tylko i wyłącznie ojcom przychodzących na świat noworodków i trwa 2 tygodnie (łączenie z sobotami i niedzielami). Tatusiowie mogą zatem pomóc ukochanej w licznych obowiązkach domowych przy maleńkim dziecku dając jej również wsparcie psychiczne i wytchnienie w chwilach słabości. Świeżo upieczony tata nie musi koniecznie wykorzystać tego urlopu od razu po urodzeniu się potomka. Prawo do wykorzystania urlopu ojcowskiego przysługuje mu bowiem do 2 lat od dnia narodzin maleństwa.

Ojciec ma również możliwość wykorzystania przysługujących mu dwóch tygodni na dwa różne sposoby: jako ciągłość lub podzielone na dwa osobne tygodnie w wybranych przez niego odstępach czasu. Nie jest możliwe natomiast przykładowe wykorzystanie urlopu w formie pierwszej części trwającej 10 dni, późniejszej kilkumiesięcznej przerwy oraz następnego wykorzystania pozostałych 4 dni. Należy również pamiętać o odpowiednio wcześniejszym złożeniu wniosku u naszego pracodawcy byśmy nie narobili sobie kłopotów i otrzymali upragniony urlop w interesującym nas czasie. Wnioski należy składać w dziale kadr firmy, w której jesteśmy zatrudnieni na minimum 7 dni poprzedzających planowaną datę urlopu.

Warto wspomnieć, iż urlop rodzicielski dla ojca przysługuje niezależnie od sytuacji zawodowej matki dziecka oraz statusu związku . Jak wyżej zostało wspomniane nie jest on zależny od tego czy wasz związek jest formalny czy też nie. Urlop ojcowski jest w 100% płatny, a przebywający na urlopie rodzicielskim ojciec otrzyma 100% wysokości podstawy wymiaru zasiłku. Biorąc pod uwagę trudy nowej sytuacji zaistniałej w naszej rodzinie rozwiązanie jakim jest urlop dla ojców jest świetną formą wczesnej budowy oraz zacieśniania więzi między rodzicem, a nienarodzonym dzieckiem oraz dobrą metodą wsparcia młodej mamy. Warto zatem skorzystać z przysługującego nam prawa do wolnego by cieszyć się tym wyjątkowym czasem z rodziną, w którym dzieje się tak wiele. Nowa sytuacja jest równie trudna co i wspaniała. Niesie za sobą jednak niewątpliwe korzyści bycia razem i uczenia się siebie nawzajem.

Słowem końca warto podkreślić, że w przypadku ciąży mnogiej okres przysługującego urlopu niestety nie podlega wydłużeniu o kolejne tygodnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here