woda lecznicza

Woda lecznicza to bardzo popularne i skuteczne lekarstwo w wielu rodzajach chorób. Przynosi ulgę i łagodzi dolegliwości. Pomaga w wielu schorzeniach żołądka bądź nerek. Musimy jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii. Wód tych nie możemy używać na co dzień do gaszenia pragnienia tak jak na przykład wody mineralne. Wody lecznicze działają jak lekarstwa i w większych ilościach powinno się je pić tylko i wyłącznie po konsultacjach z lekarzem.

Skąd bierze się woda lecznicza?

Wody lecznicze pochodzą z głębokich warstw podziemnych. Nie mają bezpośredniego dostępu do zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska. Dlatego mają pierwotny i czysty skład chemiczny. Stąd ich lecznicze właściwości. Charakteryzują się dużą zawartością składników mineralnych. Mineralizacja takich wód jest dużo większa niż standardowe zasoby wód mineralnych. W Polsce wody lecznicze występują głównie na południu kraju na terenach górskich (Sudety i Karpaty).

Rodzaje wód leczniczych

Wśród wód leczniczych możemy wyodrębnić następujące rodzaje: wody żelaziste, radonowe, fluorkowe, jodkowe, kwasowęglowe, siarczkowe i krzemowe. Nazwa wody pochodzi od składnika mineralnego który przeważa w składzie danej wody. Najpopularniejsze wody występujące w Polsce, usystematyzowane na podstawie składu chemicznego to wody siarkowe, wody chlorkowo – sodowe, szczawy żelaziste oraz szczawy z kwaśnymi węglanami wapnia i sodu.

Właściwości wód leczniczych

Wody lecznicze w zależności od typu, zawartości danych minerałów oraz ogólnego składu przynoszą ulgę niemal w każdej chorobie. Pozytywnie działają na narządy wewnętrzne takie jak żołądek czy nerki. Leczą chorobę wrzodową. W niektórych przypadkach przynoszą też pozytywne skutki przy walce z cukrzycą. Mają zbawienny wpływ na pracę jelit i całego układu pokarmowego. W zależności od typu oraz potrzeb wody lecznicze mogą zneutralizować bądź zakwasić treść żołądkowa

Kuracja wodą leczniczą prowadzona jest najczęściej na terenie uzdrowisk, bezpośrednio w miejscu wydobycia wody. Można co prawda prowadzić kurację butelkowaną wodą leczniczą na przykład w domu. Jednak według lekarzy metoda ta polecana jest jako kontynuacja leczenia bezpośrednio w uzdrowisku. Nigdy jako zamiennik.

Zwróćmy uwagę również na to, że nie każda woda może nam pomóc w danym konkretnym przypadku. Każdy organizm jest inny dlatego warto przed rozpoczęciem kuracji wodą leczniczą skonsultować się specjalistą by ten dobrał wodę odpowiednią do naszego schorzenia, potrzeb i możliwości organizmów. Pamiętajmy, że wody lecznicze nie są zwykłymi wodami, którymi na co dzień możemy gasić pragnienie. Powinniśmy dokładnie czytać skład takich wód oraz zalecenia producenta co do sposobu ich spożywania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here