Zimą bardzo często temperatura potrafi spaść grubo poniżej zera, więc jak łatwo się domyślić trening na świeżym powietrzu w takich warunkach jest trudny i wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednak z drugiej strony jest też on bardziej efektywny i zmusza nasz organizm do uruchamia tak zwanego mechanizmu termoregulacji.
Inaczej mówiąc, aktywność fizyczna w czasie mrozu wiąże się z znacznie większym wydatkiem energetycznym, co za tym idzie szybszym tempem chudnięcia. Trening na świeżym powietrzu zimą może też pozytywnie wpłynąć na nasz układ odpornościowy, poprzez hartowanie organizmu. Jeśli zamierzasz trenować zimą, poniżej umieściliśmy kilka przydatnych informacji, które pomogą ćwiczyć w bezpieczny i efektywny sposób.
Temperatura a trening
Nie należy panicznie bać się mrozu. Zimą naprawdę można bezpiecznie trenować wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ubiór. Pamiętajmy, że temperatura widoczna na termometrze bardzo często różni się od tej faktycznie odczuwalnej. Przed wyjściem na zewnątrz warto szczególnie zwrócić uwagę na wiatr, który potrafi znacznie zintensyfikować chłód. Gdy na zewnątrz jest bezwietrznie i temperatura nie spadła poniżej minus dziesięciu stopni trening jest jak najbardziej wskazany.
Wysiłek sprawia, że oddychamy coraz szybciej i intensywniej. Dzieje się tak między innymi w czasie biegania. Zimą trzeba zwrócić szczególną uwagę na ten element, ponieważ nieodpowiednia technika oddychania może prowadzić do przeziębienia. Aby zminimalizować ryzyko najlepiej oddychać przez nos, dzięki temu zimne powietrze zostanie ogrzane zanim dostanie się w okolice gardła.
Odpowiednia odzież
Osoby, które chcą biegać na mrozie powinny zaopatrzyć się w odpowiednią odzież i obuwie. Najlepiej wybierać ubrania wykonane z tak zwanych materiałów termicznych (wykonuje się z nich między innymi odzież dla osób jeżdżących na nartach). Warto je wybierać, ponieważ gwarantują prawidłowy przepływ powietrza i nie wchłaniają potu. W czasie mrozów warto też ubierać się na cebulkę (warstwowo) w taki sposób by nie krępować sobie zanadto ruchów.
Rozgrzewka
Każdy trening powinien być poprzedzony solidną rozgrzewką. Jednak w czasie treningów w zimie ma ona jeszcze większe znaczenie. Aby uniknąć znacznego ochłodzenia, rozgrzewkę należy rozpocząć zaraz po opuszczeniu domu. Wystarczy na początek zacząć od wolnego truchtu, pozwoli to zwiększyć temperaturę ciała i akcję pracy serca.
W bardzo mroźne i wietrzne dni lepiej zostać w domu. W takiej sytuacji zawsze można skorzystać z sprzętu do ćwiczeń, polecam na przykład rower stacjonarny, orbitrek lub bieżnię elektryczną.