Ekrany TFT

0
1457

Ekrany TFT stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, skoro pozwalają na uzyskanie obrazu o niesamowicie wysokiej jakości. Matryce wykorzystywane w ekranach tego rodzaju znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, między innymi przy produkcji monitorów lub laptopów.

Wyświetlacz TFT – jak to działa?

Thin FIlm Transistor – tak brzmi pełna nazwa wyświetlaczy TFT. Skrót ten oznacza rodzaj tranzystora wykorzystywanego w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych. Wyświetlacz TFT produkowany z wykorzystaniem ciekłej mieszaniny krzemu i wodoru w rozpuszczalniku organicznym.

Każdy piksel w wyświetlaczach TFT kontrolowany jest przez cztery osobne tranzystory. Trzy z nich odpowiedzialne są za wyświetlanie trzech podstawowych barw, jeden zaś odpowiada za jasność obrazu. Ten podział pozwala na uzyskanie obrazu o niesamowitych parametrach, wysokiej rozdzielczości, ostrości oraz szybkim czasie dostępu.

Wyświetlacz TFT – zalety

Technologia TFT pozwala na produkcję urządzeń o stosunkowo niewielkiej masie oraz niewielkiej grubości. Wyświetlacze wyprodukowane przy pomocy tej technologii zużywają niewielkie ilości energii elektrycznej, co za tym idzie – są ekologiczne i energooszczędne.

Popularność wyświetlaczy TFT w przemyśle wrasta z roku na rok – także dlatego, że koszt ich produkcji nie jest zbyt wygórowany. Okazuje się także, że technologia ta może zostać wykorzystana przy produkcji wyświetlaczy elastycznych – jeśli jako półprzewodniki zostaną wykorzystane substancje organiczne. Podsumowując, wyświetlacze TFT mają wiele zalet oraz spore perspektywy na przyszłość, która stoi przed nimi otworem.

Zalety wyświetlaczy TFT

Wyświetlacze wykonane w technologii MVA posiadają bardzo szeroki kąt widzenia. Ma to ogromne znaczenie w sytuacji, w których użytkownik wyświetlacza zmuszony będzie spoglądać na niego w różnych pozycjach względem ekranu.

Warto też jeszcze raz wspomnieć o niesamowicie wysokiej jakości obrazu, którą można uzyskać dzięki technologii TNT. Bardzo nasycone kolory, wysoka ostrość oraz jasność barw – są to zalety, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Podwyższona jasność wyświetlaczy TNT ułatwia korzystanie z nich na otwartej przestrzeni, w bardzo jasnym otoczeniu. W takiej sytuacji wiele standardowych ekranów prezentuje niewyraźny, zaciemniony obraz, podczas gdy na wyświetlaczach TFT pozostaje on idealny.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here