jak ugotować krupnik

Jednym z codziennych elementów naszego dnia jest spożycie dobrego i sycącego posiłku. Zwłaszcza jeżeli jesteśmy osobami pracującymi na najwyższych obrotach, kwestia jak zjemy, wiąże się dla nas z dużą odpowiedzialnością, a także z właściwym rozplanowaniem żywienia między określone pory. Niektórzy spożywają pięć posiłków w ciągu dnia – pierwsze i drugie śniadanie, obiad składający się z dwóch dań oraz kolację, czasem dochodzi do tego zestawu jeszcze podwieczorek lub deser. Niektórym wystarczą tylko śniadanie i obiad, a odpuszczają kolację, innym z kolei nie wystarcza czasu na zjedzenie śniadania. Głównie tyczy się to osób, które zaczyna pracę w godzinach porannych i po pobudce spieszą się do wyjścia. Dlatego właśnie brakuje wtedy czasu, aby odpowiednio zjeść i trzeba nad tym myśleć już w pracy.

Niektórzy nie mają zbytnio czasu, aby przygotować posiłek i są zmuszeni stołować się poza domem

Niektórzy nie mają zbytnio czasu, aby przygotować posiłek i są zmuszeni stołować się poza domemCzasem są to restauracje lub bary, ale żeby móc przeznaczyć czas na tak lukratywne miejsca, oprócz stosownej ilości pieniędzy, trzeba posiadać także sporo czasu. Dlatego najczęściej posiłek w trakcie pracy lub po pracy kończy się na fast-foodzie, np. kebabie, hamburgerze lub innym rodzaju niezbyt zdrowego jedzenia, które jednak potrafi zdecydowanie nasycić. Gdy jednak mamy szansę zjeść w domu, także wiele osób nie odżywia się szczególnie zdrowo. Ze względu na brak czasu, preferuje się potrawy, które wystarczy odgrzać na kuchence i nie wymagają wielkiego zachodu oraz wielkich umiejętności.

Tylko nieliczni stawiają na bardziej skomplikowane przepisy kulinarne i sami wolą bawić się w tworzenie własnych potraw. A o to także nietrudno i co więcej, można skuteczne przepisy znaleźć na wielu stronach internetowych. Potrzeba jednak trochę czasu, chęci, no i oczywiście składników. Czasem zgromadzenie składników kosztuje nas najwięcej – zarówno pieniędzy, jak i czasu, który trzeba przeznaczyć na poszukiwanie ich w sklepie. Zwłaszcza gdy składniki są wyszukane i nie mamy z nimi do czynienia na co dzień. Przygotowanie dań z uzasadnionej konieczności może jednak zmienić się nasze hobby, a przede wszystkim możliwość wypoczynku, co nie zawsze jest możliwe.

Każdy z nas potrafi przyrządzić takie oczywiste dania jak omlet czy jajecznica, ale znacznie trudniej idzie, jeśli trzeba przygotować obiad, np. dla rodziny albo dla przyjaciół wpadających z wizytą. Wbrew pozorom sporym wyzwaniem staje się ugotowanie zupy. Rosół, zupa pomidorowa, czy barszcz nie są łatwym kąskiem dla początkującego kucharza.

Jak ugotować krupnik?

Jednak szczególnie ciężko jest ogarnąć, jak ugotować krupnik. Zupa ta nie jest popularna, tak jak poprzednie, ale nie pomaga jej w tym łatwość w przyrządzaniu. Jednak jeśli pamiętamy o odpowiednich składnikach i też, w jaki sposób łączyć je ze sobą, to i ta zupa oraz jej przygotowywanie będzie nam sprawiało przyjemność, a jej smak niewątpliwie na długo zapadnie nam w pamięci.

Charakterystyczne jest mięso, którego należy użyć w krupniku. Najczęściej robi się go na bazie żeberka lub skrzydełka. Najlepiej mieć przygotowane takie dwa. Również istotną częścią tej zupy będą warzywa. Najlepiej mieć ze sobą marchewkę, pietruszkę, seler, por oraz ziemniaki. Ponadto, obowiązkowym składnikiem jest też kasza jęczmienna – szacuje się zwykle około 1/3 szklanki do użytku przy gotowaniu krupniku. Reszta to głównie dodatki, takie jak liść laurowy, ziele angielskie, nać pietruszki i oczywiście sól z pieprzą.

Jednak i o przyprawach i właściwych dla nich ilościach nie należy zapominać, gdyż one mają zasadniczy wpływ na jakość naszej potrawy oraz na jej smak i aromat. Najpierw mięso należy zalać zimną wodą i podgrzać je na małym ogniu. Po jego zagotowaniu dorzucić należy wszelkie warzywa – od marchwi przez seler, pietruszkę, por dorzucając do nich ziele angielskie i liść laurowy. Gotować tę miksturę należy przez około pół godziny. Po ugotowaniu warzyw ważne jest, aby pokroić je w kostkę, zwłaszcza ziemniaka. Następnie powinno się dodać je do wywaru, do którego wsypuje się także kaszę jęczmienną.

Kasza jako podstawa

Kasza jako podstawaNależy sprawdzać uważnie, ile kaszy powinniśmy wsypać, gdyż jej za duża ilość sprawi, że krupnik będzie zbyt gęsty, co też nie jest należytym skutkiem. Na koniec zostają nam pieprz i sól. Tak wymieszaną całość, gotować należy przez kolejne 30 minut. Jeżeli okaże się, że krupnik jest zbyt gęsty, można go rozcieńczyć wodą. Ostatnim elementem jest dorzucenie natki pietruszki, co dzieje się na sam koniec.

Tak przygotowany krupnik powinien zachować swój smak i zapach. Oczywiście przepisów jest więcej i można je łatwo znaleźć na stronach internetowych z dobrymi przepisami, jak i we właściwych książkach kulinarnych. Dobrze jest także mieć kogoś w rodzinie lub wśród znajomych, kto zna się na gotowaniu, np. na gotowaniu zup i poprosić o rady, a jeśli jest to możliwe uczyć się gotować razem z nim. Gotując możemy nie tylko poznać, jak przyrządzić poszczególne potrawy, ale nauczyć się niektórych cech charakteru, np. cierpliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here