Jak zarejestrować samochód

Wiele osób bezpośrednio po zakupie nowego, wymarzonego auta często stawia sobie pytanie: „Jak zarejestrować samochód?”. Na pytanie to odpowiemy sobie w tym tekście. Na rejestrację auta nowy właściciel ma trzydzieści dni od daty zakupu pojazdu. Aby zarejestrować samochód trzeba udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta lub dzielnicy właściwego dla miejsca zamieszkania.

Jak zarejestrować samochód używany kupiony w Polsce?

Jak zarejestrować samochódPrzede wszystkim należy zgromadzić zestaw wymaganych dokumentów. Pierwszym z nich jest dowód własności pojazdu. Może być to umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny lub umowa zamiany bądź też faktura VAT. Drugim jest dowód rejestracyjny pojazdu z „wbitym” aktualnym badaniem technicznym. W przypadku gdy przegląd jest nieważny konieczne będzie załączenie decyzji o tymczasowym wyłączeniu pojazdu z ruchu. Kolejnym wymaganym dokumentem jest karta pojazdu, jeżeli była już ona wydana. W przypadku jej braku konieczne będzie wyrobienie nowej karty pojazdu, co wiąże się z dodatkowym kosztem w wysokości siedemdziesięciu pięciu złotych. Niezbędny będzie również dokument potwierdzający zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu. Musimy posiadać również dotychczasowe tablice rejestracyjne samochodu. W przypadku, gdy będziemy rejestrować samochód na terenie tej samej gminy nie będzie konieczna ich wymiana. Trzeba będzie je jednak nadal zabrać ze sobą do urzędu, gdyż zostaną na nie nalepione nowe naklejki legalizacyjne. Konieczne będzie również posiadanie dowodu tożsamości. W przypadku gdy samochód będzie rejestrowany przez osobę fizyczną jest to dowód osobisty. W przypadku osoby prawnej odpowiednikiem dowodu osobistego jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak zarejestrować samochód po zgromadzeniu powyższego zestawu dokumentów?

Konieczne będzie uiszczenie opłaty za rejestrację. Dokonujemy tego w kasie urzędu. Nowy dowód rejestracyjny powinien zostać wydany w ciągu trzydziestu dni od daty złożenia wniosku o rejestrację pojazdu. W okresie pomiędzy zdaniem starego dowodu rejestracyjnego a odebraniem nowego będziemy posługiwać się dowodem tymczasowym.

Warto również zaznaczyć, że wszystkich formalności związanych z rejestracją nie musimy załatwiać osobiście. Możemy w tym celu upoważnić naszego pełnomocnika. Wiąże się to z dodatkowym kosztem w wysokości siedemnastu złotych. W przypadku pełnomocnictwa udzielonego najbliższej rodzinie nie poniesiemy jednak dodatkowych kosztów.

Jak widać, rejestracja pojazdu nie jest trudnym zadaniem, wymaga jednak przygotowania wielu dokumentów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here