jak zatrzymać okres

Kobiety czy nawet młode dziewczyny nieraz próbują manewrować swoim cyklem menstruacyjnym. Gdy wiedzą, że już za kilka dni czeka je ważny wyjazd (np. podróż na wakacje) i według ich kalendarzyka mają w tym czasie otrzymać okres, próbują go od razu zahamować, opóźnić lub całkowicie zatrzymać. Czasem też starają się go przyspieszyć, aby nie doprowadzić do jego pojawienia się podczas ważnej uroczystości – własnego ślubu czy np. wesela najlepszej koleżanki. Istnieje na szczęście wiele takich sposobów, które podpowiadają, jak zatrzymać okres lub jak go przyspieszyć albo chociaż delikatnie opóźnić. Niektóre z tych metod są zupełnie naturalne. Nawet jeśli nie pomogą, na pewno żadnej kobiecie nie zaszkodzą. Warto przynajmniej je poznać i chociaż raz przetestować. Mogą one ułatwić życie, zwłaszcza tym często podróżującym kobietom, które dość boleśnie i ciężko przechodzą swoje okresy.

Sposób 1 – tabletki antykoncepcyjne

jak zatrzymać okresTak naprawdę jedyną zawsze dobrze działającą metodą pozwalającą na opóźnienie okresu jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Są one również jednymi z najlepszych środków zabezpieczających przed niechcianą ciążą. Więc jeśli jakaś kobieta regularnie uprawia seks ze swoim stałym partnerem, rzeczywiście powinna po nie sięgnąć. Może je przepisać wyłącznie ginekolog, dlatego do niego należy udać się po receptę, wcześniej wykonując sobie podstawowe badania i sprawdzając, ile poszczególnych hormonów występuje w organizmie. To do nich dostosowuje się rodzaj tabletek antykoncepcyjnych. A jak wpływają one na sam cykl menstruacyjny? Otóż wstrzymują produkcję hormonów, które nasilają krwawienie podczas okresów i zwiększają ich bolesność. Hamują proces jajeczkowania, dzięki czemu błona śluzowa macicy złuszcza się znacznie powolniej i mniej intensywnie.

Po tabletki antykoncepcyjne sięgają nie tylko te pacjentki, które chcą uchronić się przed niechcianą ciążą, ale również te kobiety czy nawet młode dziewczyny, które narzekają na bardzo bolesne i obfite miesiączki. Zahamowanie produkcji hormonów skutkuje pojawianiem się niewielkiego krwawienia lub jego całkowitym zaniknięciem. Okresy stają się łagodniejsze i trwają o wiele krócej – zazwyczaj trzy lub cztery dni. Ból jest znacznie mniejszy i łatwo można sobie z nim poradzić, dlatego też kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne przestają dostosowywać swój tryb życia do cyklu menstruacyjnego. Spokojnie mogą wyjeżdżać na wakacje i chodzić na imprezy nawet podczas tych teoretycznie „najgorszych dni”, bo nie są one dla nich tak trudne do przejścia jak dla kobiet, które nie korzystają z podobnych rozwiązań.

Jak zatrzymać okres z pomocą tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne umożliwiają oczywiście całkowite i szybkie zatrzymanie okresu. Jak tego dokonać? Otóż należy po prostu przyjmować je tak, jak gdyby okres w ogóle się nie zbliżał. Tabletki jednofazowe, ostatnio zdecydowanie najczęściej przepisywane przez ginekologów i najnowocześniejsze, zawierają w jednym opakowaniu przeważnie dwadzieścia kilka tabletek z hormonami i siedem tabletek „pustych”, które w żaden sposób nie wpływają na organizm, a mają jedynie zapobiegać zapominaniu o przyjmowaniu kapsułek. Gdy zbliża się termin okresu, kobieta sięga przeważnie po „tabletki puste”, wywołując w ten sposób swoją miesiączkę.

Aby do niej nie doprowadzić, trzeba po prostu pominąć te niezawierające żadnych hormonów kapsułki i sięgnąć po tabletki z następnej paczki, składające się już z odpowiednich hormonów. Jeśli chodzi natomiast o tabletki dwu czy trzyfazowe, aby przesunąć nimi miesiączkę, trzeba się już bardziej natrudzić. Najlepiej więc nie robić tego samodzielnie, a porozmawiać na ten temat ze swoim ginekologiem, który każdej pacjentce dokładnie wytłumaczy, jak należy postępować w przypadku konieczności zatrzymania okresu.

Jak zatrzymać okres domowymi metodami?

Nie każda kobieta przyjmuje jednak tabletki antykoncepcyjne i nie każda chce po nie sięgać tylko po to, aby móc dowolnie manewrować swoją miesiączką. Całe szczęście okres można też przesunąć przy pomocy naturalnych i w pełni bezpiecznych metod. Kobiety wypowiadające się na forach internetowych przeznaczonych dla pań często radzą sobie w tych kwestiach. Niektóre z nich twierdzą, że okres może zostać przesunięty dzięki przyjmowaniu sporych dawek witaminy C. Aby ta metoda mogła w ogóle zadziałać, należy zdecydować się na nią średnio na dwa tygodnie przed planowanym okresem. Witaminę C trzeba przyjmować codziennie, najlepiej w postaci zwykłych kapsułek doustnych bądź w formie zawierających ją artykułów spożywczych.

Metoda ta może zadziałać, ale niewłaściwie zastosowana okazuje się groźna dla organizmu kobiety. Tylko w teorii witamin nie można przedawkować – zbyt duża dawka witaminy C doprowadza zwykle do sporych komplikacji ze strony układu pokarmowego, który zaczyna się buntować. Najczęstszymi objawami przedawkowania tej witaminy są biegunki oraz silne wymioty. Na pewno żadna kobieta nie chciałaby się z nimi zmagać podczas ślubu czy wakacyjnego wyjazdu, dla którego starała się przesunąć swój okres. Czasem lepiej tego jednak nie robić.

[Głosów:120    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here