Jakie warunki mają wpływ na montaż paneli fotowoltaicznych

Dachy z panelami fotowoltaicznymi to już codzienność. Pozyskiwanie energii elektrycznej z naturalnych źródeł jest znakiem i wymogiem naszych czasów. Poza wymiarem ekologicznym ma to także niezwykle istotny wymiar ekonomiczny. Tanio i z korzyścią dla natury – montaż ogniw fotowoltaicznych czas zacząć!

Czy montaż paneli fotowoltaicznych jest wszędzie możliwy?

Wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych jest dostępne dla wszystkich. Jednak czy zawsze jest możliwe? Aby móc produkować energię elektryczną wykorzystując zjawisko efektu fotowoltaicznego konieczne jest posiadanie instalacji w skład której wchodzą: panele FV (złożone z ogniw fotowoltaicznych, zwanych także ogniwami fotoelektrycznymi lub słonecznymi), okablowanie, inwertor, akumulatory, licznik energii. Czasem potrzebna jest solidna konstrukcja ze wspornikami, a w przypadku instalacji naziemnej niezbędne jest wyposażenie jej w trakery, które obracają panele w stronę słońca. Jeśli montaż paneli fotowoltaicznych ma być przeprowadzony na dachu, to konstrukcja dachu musi być poddana fachowej ocenie, głównie pod względem wytrzymałości. Ważne jest także oszacowanie, czy nachylenie dachu oraz jego wystawa względem stron świata sprzyjać będzie wydajności.Dla konstrukcji naziemnych istotna jest ocena wielkości działki, stopień nasłonecznienia, możliwość osłony przeciwwiatrowej.

Najlepsze warunki dla instalacji fotowoltaicznej

Miejscem wymarzonym, w którym instalacja fotowoltaiczna będzie osiągać maksymalne wyniki pod względem wydajności jest dach skierowany na południe z nachyleniem między 30 a 40 stopni. Jeśli kąt jest większy lub mniejszy, należy go korygować wspornikami. W przypadku ukierunkowania na inne strony świata zmianie ulega kąt nachylenia paneli: południowy wschód lub zachód potrzebują kąta między 25 a 55 stopni, a zachód lub wschód kąta od 20 do 40 stopni. Optymalną temperaturą jest 20 stopni Celsjusza. Zwiększeniu wydajności sprzyjają także: czystość ogniw (usuwanie liści, zanieczyszczeń, śniegu), brak zacienienia, osłona przed silnym wiatrem.

Kiedy montaż paneli fotowoltaicznych jest niemożliwy?

Warunki techniczne oraz środowiskowe rzadko uniemożliwiają montaż paneli. Zanim jednak instalacja powstanie konieczne jest przeanalizowanie kontekstu prawnego budynku. Inwestor, który jest jednocześnie właścicielem budynku musi sprawdzić w urzędzie gminy, czy nie ma zakazów montażu wynikających z planów miejscowego zagospodarowania. Właściciele mieszkań wchodzących w skład wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni muszą mieć dodatkowo zgodę na montaż instalacji na dachu lub działce, które w myśl przepisów stanowią część wspólną. W takiej sytuacji warto jest podjąć inicjatywę budowy instalacji, z której w przyszłości skorzystać będą mogli wszyscy udziałowcy wspólnoty czy spółdzielni. Aktualnie wiele samorządów realizuje programy finansowane z funduszy norweskich lub unijnych, które nawet w 100% pokrywają koszty zmiany, modernizacji, unowocześniania źródeł pozyskiwania oraz sposobów wykorzystywania energii elektrycznej czy cieplnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here