Najczęstsze błędy w pielęgnacji tatuażu

Tatuaże mogą być naprawdę świetną i efektowną ozdobą ciała, ale aby doskonale się prezentowały konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Dlatego warto stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji tatuażu. Jednak niestety wciąż wiele osób popełnia błędy, przez co tatuaże nie prezentują się dobrze, a ponadto mogą blaknąć. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, jakich błędów należy absolutnie się wystrzegać i które niestety są najczęściej popełniane.

Pozwól skórze oddychać

Jak wiadomo wykonanie tatuażu polega na wpuszczaniu tuszu pod skórę. Zatem ten swoisty zabieg powoduje uszkodzenie skóry i naskórka. Jak wiadomo skóra najlepiej goi się, gdy ma dostęp do powietrza i właśnie z tego faktu wynika pierwszy błąd w pielęgnacji tatuażu. Otóż po jego wykonaniu należy tylko i wyłącznie kilka godzin nosić tatuaż owinięty folią spożywczą. Jednak już po czterech godzinach należy folię zdjąć, gdyż dzięki temu rana będzie goiła się zdecydowanie szybciej. Częste owijanie folią spożywczą powoduje jeszcze większe podrażnienie skóry i opóźnia cały proces gojenia się.

Myć czy nie myć? – oto jest pytanie

Niestety drugi błąd w pielęgnacji tatuażu jest wynikiem zasłyszenia opinii, że tatuaży nie należy myć. Niestety nie mycie może powodować nie tylko podrażnienia, ale również doprowadzić do zakażenia skóry. Zatem należy pamiętać, że tatuaże trzeba myć, jednak koniecznie należy używać odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji tatuażu. Najlepiej sprawdzi się żel do mycia tatuażu albo mydło antybakteryjne. Po takiej pielęgnacji koniecznie należy wytrzeć skórę do sucha. Do tego celu warto stosować ręczniki papierowe.

Natłuszczenie ma znaczenie

Niestety wciąż na wielu forach można przeczytać, że tatuaż należy natłuszczać masłem bądź też olejem, co oczywiście jest mitem, podobnym do tego, który mówi, że oparzoną skórę trzeba smarować tłuszczem. Taka praktyka może doprowadzić do ciężkich uszkodzeń naskórka, jak i skóry właściwej, a także prowadzić do powstania trudno gojących się ran. Dlatego kluczowe znaczenie ma stosowanie kosmetyków do pielęgnacji tatuażu. Najlepiej sprawdzą się produkty dedykowane, oparte na naturalnych składnikach, np. na maśle shea. Oczywiście w składzie nie powinno być żadnych parabenów czy pochodnych oleju.

Ochrona przed słońcem – dlaczego jest tak ważna?

O tym, że promienie słoneczne mają bardzo negatywny wpływ na skórę i ekspozycja na słońce może prowadzić do raka wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę. Niestety wciąż ludzie korzystają z solarium, nawet nie rezygnują z niego po wykonaniu tatuażu. Sądzą, że tatuaż chroni ich skórę przed oparzeniem słonecznym, tymczasem jest wręcz odwrotnie. Wystawiony na słońce tatuaż jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo powstania czerniaka, zatem absolutnie nie należy korzystać także z solarium. Oczywiście latem unikanie słońca nie jest możliwe, dlatego trzeba stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji tatuażu, które posiadają wysoki faktor 50+.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Pielęgnacja tatuażu i stosowanie odpowiednich kosmetyków są bardzo ważne. Oczywiście należy je stosować regularnie, czyli codziennie. Tatuaż jest raną, dlatego na skórze mogą pojawiać się drobne strupki. Trzeba tutaj pamiętać, że nie należy absolutnie ich zdrapywać, gdyż może wdać się zakażenie, a ponadto odpadać tusz. Należy również uważać podczas golenia się, aby nie zaciąć skóry, gdyż może to również prowadzić do uszkodzenia barwnika. Warto również wiedzieć, że należy nosić po zrobieniu tatuażu ubrania dość luźne, a także wykonane z oddychających materiałów, aby nie doprowadzić do powstania ropy i sączenia się rany.

Jeżeli jesteś już po wykonaniu tatuażu pamiętaj o regularnej i odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu dedykowanych kosmetyków do pielęgnacji tatuażu. Jeśli zdecydowałeś, że chcesz wykonać tatuaż, to warto już teraz pomyśleć o jego pielęgnacji, oczywiście duże znaczenie ma również znalezienie odpowiedniego studia tatuażu, gdyż na tym nie warto oszczędzać, w końcu tatuaż pozostaje na całe życie. Oczywiście podczas wyboru kosmetyków należy dokładnie czytać ich skład i wybierać produkty hipoalergiczne, które nie powodują podrażnień skóry.

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here