Wszystko, co należy wiedzieć o endometriozie

Strach ma wielkie oczy i to on najczęściej podpowiada nam najgorsze scenariusze. Czasem lepiej poznać nawet najgorszą prawdę, niż żyć w ciągłym napięciu i niepewności. Podobnie jest z endometriozą, choć ciężko ją zdiagnozować, to można z nią skutecznie walczyć. Mimo że leczenie endometriozy nie jest najprzyjemniejsze, to warto się mu poddać.

Mity na temat endometriozy

Wiele kobiet niesłusznie uważa, iż schorzenie to zalicza się do chorób nowotworowych. Na szczęście nie jest to prawdą. Choć endometrioza nieco przypomina nowotwór, nie prowadzi do zmian o złośliwym charakterze. Jeśli tylko w porę podejmie się leczenie, to ryzyko zachorowania na raka jest praktycznie zerowe. Ponadto centrum leczenia endometriozy przeprowadza operację czy to jajników, czy całej macicy, która ma na celu wyeliminowanie wszelkich zrostów i podejrzanych torbieli. Dzięki interwencji chirurgicznej nie ma zagrożenia nowotworowego.

Kto najczęściej zapada na endometriozę?

Z badań centrum leczenia Leczenie endometriozy wynika, iż najbardziej zagrożone są kobiety o wysokim wzroście i rudych włosach, w przedziale około 30- 40 lat. Nie do końca wiadomo, z czego to wynika. Zapewne jest to związane z pewnymi uwarunkowaniami genetycznymi. Ponadto endometriozą są bardziej zagrożone kobiety, które nigdy nie rodziły. U nich częściej dochodzi do zaburzeń prawidłowego poziomu estrogenów.

Leczenie endometriozy a ciąża

Prawdą jest, iż odpowiednio dobrana terapia hormonalna daje znacznie większe szanse na urodzenie dziecka. Badania potwierdzają, że niemal co druga pacjentka z endometriozą wychodzi z tej walki zwycięsko. Ponadto sprzyja temu nowoczesna technologia, gdyż pozwala ona określić dokładne stadium choroby. Ta wiedza pomaga z kolei ginekologom doprowadzić ciąże pacjentki do szczęśliwego końca.

O czym trzeba pamiętać przy endometriozie?

Po pierwsze o tym, że choroba ta może wrócić nawet po kilku latach. Toteż ważną kwestią są regularne badania ginekologiczne. Po drugie należy zmienić dietę na bardziej lekkostrawną i wszelkie niepokojące sygnały od razu konsultować z lekarzem prowadzącym. Poza tym endometrioza wyklucza nie jako uprawianie ekstremalnego wysiłku fizycznego. Ewentualne urazy narządów płciowych mogłyby spowodować reemisję choroby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here