ból nóg

Ból nóg ma rozmaite przyczyny. Czasem jest on nagły, silny, a innym razem narastający, ćmiący. Bardzo często jest spowodowany zmęczeniem nóg. Ale jego źródłem są także urazy, takie jak : naderwanie ścięgien, więzadeł, wady i deformacje stóp. Może być też konsekwencją chorób reumatycznych, cukrzycy oraz choroby alkoholowej. Zmęczone nogi pojawiają się u osób pracujących przez kilka godzin dziennie w pozycji stojącej. Zdarza się, że bóle nóg wiążą się z noszeniem nieodpowiedniego obuwia, na przykład wysokich obcasów. Może również wystąpić po intensywnym treningu sportowym, który obciąża nogi. Nieleczenie wyraźnych objawów może prowadzić do bardzo ciężkich, niebezpiecznych chorób na przykład może być to przewlekła niewydolność żylna. Warto jest wiedzieć jakie są przyczyny bólu nóg:

* są wynikiem przeciążenia mięśni i stawów

* urazy układu kostno-szkieletowego

*miażdżyca naczyń kończyn dolnych

*choroby naczyń żylnych, na przykład zakrzepica żył głębokich lub przewlekła niewydolność żylna *może mieć również podłoże neurologiczne.

*przewlekłe bóle kończyn dolnych są również zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów biodrowych, kolanowych czy skokowo-piętowych.

*ból nóg pojawia się w przebiegu cukrzycy, zaburzeń elektrolitowych  czy dny moczanowej,

*ból ten może także świadczyć o rozwoju nowotworu.

Warto jest więc udać się do specjalisty i wykonać konieczne badania, aby poddać się leczeniu jak najszybciej.

ból w nogach jest spowodowany różnymi czynnikami

Jak leczyć i unikać ból nóg?

Najważniejszy jest odpoczynek oraz regularne nawadnianie organizmu, czyli picie mineralnej wody, świeżych soków owocowych i zup. Oczyszcza to ciało z toksyn i eliminuje tłuszcze. Inne znane metody przeciwdziałania to:

*noszenie wygodnych ubrań –zbyt obcisłych spodni, rajstop lub getrów. Obcisła odzież utrudnia przepływ krwi.

*noszenie wygodnych butów – noszenie optymalnego obcasa, wysokość do dwóch centymetrów.

*aktywność fizyczna – każdego dnia należy spacerować lub wykonywać ćwiczenia usprawniające krążenie w nogach.  Na przykład pływanie lub jazda na rowerze.

*zachowanie równowagi hormonalnej – za ból nóg odpowiada niedobór estrogenów.

*relaks w wodzie –dobrym sposobem jest moczenie ich w chłodnej wodzie.

*prosta postawa – nie powinniśmy przebywać za długo w jednej pozycji, powinniśmy też pamiętać o trzymaniu prostej postawy.

Warto też sobie czasem pozwolić na relaks w gabinecie masażu. Nasze zmęczone nogi wymagają masażu na całej powierzchni. Warto wiedzieć, że uciskanie powinno się rozpoczynać od stóp i przechodzić w kierunku mięśni ud. Przy masażu można stosować maść na ból nóg.

W niektórych przypadkach możemy korzystać z opasek lub pończoch uciskowych. Jeśli jednak problemy trwają dłużej to wskazany jest jak najszybszy kontakt z lekarzem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here