Jak przestać obgryzać paznokcie?

Nałogi są w dzisiejszych czasach czymś zupełnie normalnym. Niemalże każdy człowiek jest od czegoś uzależniony i nie chodzi tu wcale tylko i wyłącznie o problemy z narkotykami, paleniem papierosów czy alkoholem. Niektóre nałogi teoretycznie są dużo mniej szkodliwe. Spora ilość osób, zwłaszcza tych pracujących po kilkanaście godzin dziennie, wypija ogromne dawki kawy, która też przecież uzależnia. Inni z kolei rozładowują swój stres poprzez obgryzanie paznokci. Gdy tylko czymś się denerwują, ich ręka od razu kieruje się w stronę ust. Potrafią wygryzać paznokcie do samych skórek, przez co potem nie chcą nikomu pokazywać swoich zniszczonych i źle prezentujących się dłoni. Ten problem tyczy się najczęściej dzieci, jednak jeśli uzależnienie nie zostanie pokonane w młodym wieku, ciągnie się także przez późniejsze lata. Na szczęście można z nim zawalczyć, tak jak z każdym innym nałogiem. Jak przestać obgryzać paznokcie? Istnieje na to kilka sposobów.

Jak przestać obgryzać paznokcie? Odnalezienie przyczyny

Jak przestać obgryzać paznokcie? Odnalezienie przyczynyNa samym początku warto skupić się na odnalezieniu swoich prowokatorów. Paznokcie zwykle obgryza się w konkretnych sytuacjach – zwykle tych związanych ze stresem i dużymi emocjami. To nawyk, który ciężko jest czasem opanować. Może on dotyczyć m.in. osób bardzo młodych, wciąż się kształcących. Przed ważnym egzaminem czy testem pojawia się silny stres. Emocje bywają tak duże, że próbują znaleźć dla siebie ujście i wtedy ręka sama mknie już do ust.

Czasem nawyk jest tak silny, że nie da się go opanować nawet przy innych ludziach. Podczas pisania ważnego egzaminu, gdy uczeń zastanawia się nad prawidłową odpowiedzią na pytanie, zaczyna obgryzać paznokcie, uważając podświadomie, że w ten sposób szybciej się skupi i skoncentruje się na wybranych zadaniach. Oczywiście jest to tylko złudna pomoc. Obgryzanie paznokci nie powoduje lepszej koncentracji i należy zdać sobie z tego sprawę. Próbując walczyć z tym nałogiem, trzeba znaleźć dla siebie inny sposób na rozładowywanie negatywnych emocji. A takich metod jest całkiem sporo.

Walka z prowokatorami

Oczywiście w dzisiejszych czasach nikt nie jest w stanie całkowicie unikać stresujących sytuacji. Są one częścią normalnego życia i dotyczą dosłownie każdego. Trzeba po prostu nauczyć się sobie z nimi radzić. Egzaminy czy testy z czasem powinny przestać stresować nawet pilnych uczniów, bo każdy jest w stanie się do nich przyzwyczaić. Jeśli chodzi o poważniejsze kłopoty, warto w ich przypadku zastosować różnorodne techniki relaksacyjne.

Opisywane są one bardzo dokładnie na wielu stronach internetowych dotyczących ludzkiej psychiki. Szczególnie pomocna bywa medytacja, która koi nerwy, pozwala oderwać się od nurtujących człowieka problemów i skoncentrować się na ważniejszych sprawach. Początkowo ciężko się ją praktykuje, gdy podczas spokojnego siedzenia czy leżenia do głowy przychodzi tysiące myśli. Medytacja wymaga czasu, ale jeśli regularnie się ją wykonuje, po paru tygodniach staje się najlepszą metodą uspokajającą. Warto ją przynajmniej przetestować.

Różne alternatywy

Różne alternatywyJak przestać obgryzać paznokcie? Można też spróbować zawalczyć z tym nałogiem w nieco prostszy sposób. Zamiast sięgać do swojej ręki, wystarczy zacząć żuć gumy do żucia. One też działają uspokajająco i pozwalają czymś się zająć, odrywając myśli od szkodliwego nałogu. Gumy wystarczy mieć zawsze przy sobie i sięgać po nie w chwili, gdy chciałoby się obgryźć kolejnego paznokcia. Dobrym pomysłem będzie też stosowanie specjalnych lakierów.

Niektóre z nich mają tak intensywny i nieprzyjemny zapach oraz smak, że gdy tylko pojawią się w ustach, człowiek ma ochotę je wypluć i robi mu się niedobrze. Warto spytać w aptece bądź drogerii o tego typu preparaty. Trzeba je oczywiście regularnie stosować i co kilka dni malować nimi paznokcie, aby lakier zawsze pokrywał całą płytkę. Teoretycznie niektórzy są w stanie przyzwyczaić się do intensywnego i nieprzyjemnego zapachu tego kosmetyku, ale zawsze warto mimo wszystko przetestować tę metodę. U niektórych może się ona bardzo dobrze sprawdzić – zwłaszcza u panów, dla których samym problemem okaże się pomalowanie paznokci.

Pielęgnacja

Na ludzki wygląd spory wpływ mają dosłownie wszystkie partie ciała. Nawet prezencja dłoni odpowiada za ogólną prezencję – jeśli ona jest nieciekawa, człowiek od razu czuje się mniej atrakcyjnie i traci swoją pewność siebie. Warto spojrzeć więc na swój nałóg z innej strony. Jeśli komuś uda się go pokonać, będzie on mógł wreszcie pochwalić się dobrze wyglądającymi dłońmi i nie będzie musiał już więcej się ich wstydzić. Dobrym rozwiązaniem będzie też skupienie się na pielęgnacji tej części ciała. jak przestać obgryzać paznokcie? Wystarczy się nimi zająć, aby później nie chcieć zmarnować osiągniętych efektów. Można praktycznie codziennie piłować je na krótką długość, delikatnie polerować i nakładać na ich płytkę bezbarwne czy nawet (w przypadku kobiet i dziewczyn) kolorowe lakiery. Niektórych rzeczywiście może to zniechęcić do ich obgryzania. Ta metoda potrafi dać szybkie i świetne rezultaty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here