Uwielbiasz, gdy Twoje ubrania pachną świeżością i czystością? Często korzystasz z płynu do płukania tkanin? Może czas więc zrobić własny? Gwarantujemy przy tym naprawdę dobrą zabawę i dużo satysfakcji. Domowy płyn do płukania tkanin to idealna droga do tego, aby eliminować chemię w naszych gospodarstwach domowych i w ten sposób chronić swoje zdrowie i środowisko.
Przeczytaj też: https://www.um.pl/domowy-plyn-do-plukania-tkanin-jak-go-zrobic/
Dlaczego warto korzystać z płynu do płukania tkanin?
Bardzo często korzystamy z płynu do płukania tkanin. To on sprawia, że nasze ubrania są pachnące, świeże, przyjemne w dotyku i noszeniu. Poza tym to płyn, szczególnie ten o właściwościach antystatycznych, zapobiega elektryzowaniu się naszych ubrań, czyni je podatnymi na prasowanie oraz zmiękcza materiał. Jak to się dzieje? Płyn do płukania pokrywa tkaniny naszych ubrań cienką, nawilżająca warstwą. Taka powłoka ma doskonały wpływ na nasze ciuchy. Nie elektryzują się one, odzież staje się śliska, zmniejsza się w ten sposób siła tarcia, a ujemny ładunek elektrostatyczny neutralizowany jest ładunkiem dodatnim, jaki zawiera występujący w płynie środek zmiękczający. Jego działanie powoduje również rozdzielanie włókien. Dzięki nim ręczniki są bardziej puszyste i przyjemne w dotyku.
Domowe sposoby na płyn do płukania tkanin
Jeśli nie wyobrażacie sobie robienia prania bez używania płynów zmiękczających, wypróbujcie domowe sposoby. Ograniczycie w ten sposób zgubny wpływ zawartych w tego typu środkach detergentów na Wasz organizm i Wasze otoczenie. Oto sposoby, które chcemy Wam zaproponować:
- Ocet w parze z olejkiem eterycznym – tak, naprawdę trzeba tak niewiele. Dwa składniki wystarczą, aby przygotować doskonały płyn do zmiękczania i płukania tkanin. Taki środek nie tylko zmiękczy nasze tkaniny, nada im aromatycznego zapachu, ale również zabije wszelkie drobnoustroje i bakterie. Na filiżankę octu potrzebujemy około 15 kropli olejku eterycznego. Taką miksturę wlewamy do butelki z dyfuzorem. Pranie spryskujemy tuż przed włożeniem do suszarki lub uruchomieniem procesu suszenia.
- Sól w parze z sodą – to kolejny domowy i prosty sposób. Wystarczy nam do tego sól Epsom oraz soda oczyszczona. Warto również dodać do nich kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Sól z sodą mieszamy w proporcji 1/4 szklanki sody na szklankę soli. Taką mieszankę umieszczamy w bębnie pralki przed rozpoczęciem każdego prania.
Zobacz też: http://www.bursztynia.pl/usuwamy-kamien-czajnika-domowymi-sposobami/