Jak urządzić funkcjonalną piwnicę?

Piwnica to dodatkowa przestrzeń mieszkalna, która odpowiednio zagospodarowana może stać się funkcjonalnym miejscem. Aby zwiększyć funkcjonalność piwnicy, najlepiej podzielić ją na sekcje. Trzeba zaplanować, gdzie będzie znajdować się żywność, gdzie ubrania, sprzęty, narzędzia. Nie należy kłaść ich obok siebie.

Meble do piwnicy

Jeżeli już będziemy wiedzieć, na co dana część piwnicy ma być przeznaczona, możemy przystąpić do meblowania pomieszczenia. Przede wszystkim należy postarać się o odpowiednie regały do piwnicy. Stare meble niepotrzebne już w domu nie są dobrym rozwiązaniem.

W roli mebli do piwnicy najlepiej sprawdzą się metalowe szafki i metalowe regały do piwnicy. Ułatwią one utrzymanie porządku w piwnicy, wyznaczą granice między poszczególnymi sekcjami piwnicy. Metal to surowiec odporny na wilgoć i różnice temperatur.

Meble metalowe dobrze znoszą duże obciążenie, są odporne na uszkodzenia, zniszczenia, zadrapania, zarysowania. Łatwo je utrzymać w czystości.

W przypadku piwnicy o niewielkim metrażu można zabudować piwnicę metalowymi szafkami z rozsuwanymi drzwiami lub zastosować systemy półek biegnących od sufitu do podłogi. W piwnicy przydadzą się też metalowe stelaże oraz haki, które można zamontować na ścianie.

Podłoga i ściany

Każda piwnica powinna być wyposażona w odpowiednie oświetlenie. Jeżeli w piwnicy ma znajdować się pralnia i suszarnia, koniecznie należy zainstalować wydajną wentylację. Jeśli w piwnicy będą znajdować się sprzęty ciężkie takie, jak rowery, wózki dla dzieci, meble i sprzęty ogrodowe należy pomyśleć o twardej, odpornej na zarysowania podłodze. W tym przypadku nie sprawdzą się płytki ceramiczne ani linoleum. Beton jest odporny na duże ciężary, na przestawianie ciężkich przedmiotów, przesuwanie, szuranie.

Należy też zwrócić uwagę na ściany i zabezpieczyć je przed wnikaniem wilgoci. W tym celu najlepiej pokryć je specjalną, nieprzemakalną farbą. Jeżeli na ścianach zauważymy jakiekolwiek ślady pleśni, należy je natychmiast usunąć i dokładnie wysuszyć ściany.

Pamiętajmy o regularnym sprzątaniu piwnicy

Jeżeli już urządzimy funkcjonalną piwnicę, musimy postarać się, by panował w niej porządek. Pamiętajmy o regularnym sprzątaniu piwnicy oraz o odkładaniu wszystkiego na swoje miejsce. Piwnica powinna być regularnie wietrzona. Ze ścian i mebli systematycznie należy usuwać kurz. Trzeba też sprawdzać, czy nie uległy zepsuciu warzywa, owoce i przetwory przechowywane w piwnicy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here