Krtań – górny odcinek układu oddechowego. Jego długość wynosi od 4 do 6 cm. Łączy ona gardło z tchawicą i odpowiada za wydawane przez nas dźwięki, za naszą mowę. To dzięki niej możemy porozumiewać się z innych osobami.
Zapalenie krtani nazywane przez lekarzy ostrym nieżytowym zapaleniem krtani -jest ono wynikiem zakażenia błony śluzowej. Objawy przy nim występujące bardzo łatwo pomylić z objawami przeziębienia.
U każdego człowieka przebieg choroby będzie miał inną postać. Wpływa na to wiele czynników m.in. indywidualna odporność organizmu, stopień zaawansowania infekcji, warunki leczenia itp.
Nieleczone zapalenie krtani może być bardzo groźne w skutkach, dlatego też warto zapoznać się przyczynami, objawami, czynnikami ryzyka oraz sposobami odpowiedniego leczenia.
Rozpoznanie zapalenia krtani
Objawy przewlekłego zapalenia krtani:
- chrząkanie,
- chrypka, nasilająca się w trakcie mówienia,
- suchy kaszel,
- uczucie drapania oraz pieczenia w gardle,
- zaniki głosu.
Objawy ostrego zapalenia krtani:
- uciążliwa chrypa,
- zatkany nos,
- gorączka,
- kaszel,
- ucisk w gardle (uczucie znajdującego się ciała obcego w przełyku).
Często też objawom tym towarzyszy wydzielina ropna, obrzęk krtani a także zapalenie strun głosowych.
Czy jest to choroba zakaźna?
Tak, mimo, że zapalenie krtani jest chorobą występującą jako powikłanie np. po niedoleczonym zapaleniu gardła to jest ona w dalszym ciągu zaraźliwa – tak samo jak pozostałe infekcje wirusowe oraz bakteryjne
Istnieją jednak czynniki, które zwiększają podatność organizmu na tę dolegliwość. Należą do nich m.in.: – alergie,
- zaburzenia hormonalne,
- choroba refluksowa,
- nadużywanie głosu wiążące się z wykonywanym zawodem,
- wykonywanie pracy w suchych pomieszczeniach,
- nadmierne palenie papierosów,
- nadmierne spożywanie alkoholu,
Podczas choroby
Kiedy zauważysz u siebie pierwsze objawy zapalenia krtani natychmiast udaj się do lekarza. Najczęstszą i najskuteczniejszą metodą leczenia infekcji jest podanie odpowiednich antybiotyków.
Kiedy jednym z objawów jest obrzęk krtani zaleca się podanie leków i steroidów – mają one na celu szybko zregenerować podrażnioną błonę śluzówki. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna będzie metoda chirurgiczna.
Domowe sposoby – naturalne i babcine
Oprócz zażywania odpowiednich leków, można wspomagać leczenie domowymi sposobami, które na pewno nie zaszkodzą, a mogą jedynie pomóc. W trakcie leczenia należy przede wszystkim pamiętać o ciągłym nawilżaniu śluzówki – wysuszona będzie przyczyną nasilania się objawów. Do tego celu możesz użyć specjalnych kropli, które na pewno uda Ci się dostać w każdej aptece.
Nie należy także zapominać o dużej ilości ciepłych, rozgrzewających napojów – herbata z miodem, cytryną i , imbirem złagodzi objawy drapania i pieczenia w gardle, upora się także z uciążliwą chrypką.
Niezastąpiona jest również witamina E w kapsułkach oraz domowe inhalacje, które szybko udrożniają drogi oddechowe i pozwalają swobodniej oddychać. Wystarczy tylko, że do gorącej wody dodasz kilka kropel olejku eukaliptusowego, szałwii czy rumianku.