jak odstawić dziecko od karmienia piersią

Posiadanie potomstwa to niejednokrotnie wielkie marzenie wielu rodzin. Jest to także istota małżeństwa. Dlatego prędzej czy później zawarte małżeństwa dążą do tego, by posiadać dziecko. Małe istotki krzątające się między nogami w zaciszu domowym to obraz, który można ujrzeć na okładkach magazynów czy w telewizji. Nikt nie zaprzecza faktowi, że posiadanie dzieci jest największym darem od Boga jaki można sobie zażyczyć. Jednak prawdziwe życie z dziećmi odbiega od sielanki, jaką można oglądać na ekranach telewizorów czy zdjęciach magazynów czy czasopism. W życiu pojawia się wiele problemów związanych z posiadaniem dziecka. Przykładem może być, to jak matka wiąże się ze swoim dzieckiem poprzez karmienie go piersią. Jednak po jakimś czasie mamy dylemat – jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Karmienie piersią

jak odstawić dziecko od karmienia piersiąJest to największy prezent jaki może zaoferować matka swojemu dziecku w pierwszych dniach jego życia, ponieważ naturalne mleko prosto z piersi matki jest bogate i obfite w witaminy, makro i mikroelementy oraz składniki odżywcze, dzięki którym dziecko nabiera naturalnej odporności. A fundowanie dziecku sztucznego pokarmu, które nic nie ma wspólnego z naturalnymi składniki odżywczymi potrzebnymi do prawidłowego rozwoju człowieka, jest niejako atakiem na prawidłowy rozwój człowieka.

 

Dlatego nieraz i nie dwa kobiety muszą wybierać pomiędzy złem a dobrem i czasami są zmuszone wybrać to zło, ponieważ nie są w stanie zapewnić dziecku dobra. W tym przypadku mowa o pokarmie w piersiach. Jeśli jednak kobiety decydują się na karmienie swojego potomstwa swoim pokarmem to przychodzi taki czas w życiu, w którym maleństwo musi pożegnać się z piersią mamy. I to często bywa dramatycznym wydarzeniem w życiu małego człowieczka. Kobiety dlatego mają często problem z odstawieniem dziecka od piersi i szukają różnych sposobów na to by obrzydzić dziecku jedzenie mleka matki.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

W dobie internetu można znaleźć dosłownie wszystko w sieci. Dlatego też i taki temat jak odstawić dziecko od karmienia piersią nie jest tu obcy. Dlatego, że temat ten się nie nudzi nikomu i stale jest potrzebny, ponieważ co chwila na świecie wiele kobiet staje się matkami po raz pierwszy to i szukają takich właśnie informacji. Dlatego wielu blogerów podejmuje się tego tematu i szuka najbardziej sprawdzonych sposobów na to by odstawić dziecko od piersi matki. Do przyczyn jakie powodują chęć odstawienia dziecka od piersi należą: chęć wrócenia do pracy, zażywanie leków, wstyd, zmęczenie, stres, ból piersi, presja otoczenia. Niektóre dzieci same naturalnie zakańczają proces jedzenia mleka matki. Jednak zdarza się to wyjątkowo rzadko. Zdecydowana większość matek boryka się z problemem odstawienia dziecka od piersi.

Metody odstawiania dziecka od karmienia piersią

Można wyróżnić kilka najbardziej powszechnych sposobów na to by odstawić dziecko od piersi matki. Matki, które decydują się na odstawienie dziecka od swojej piersi zazwyczaj próbują zastąpić swój naturalny pokarm mlekiem modyfikowanym. Wówczas należy stopniowo dziecko przyzwyczajać do nowych smaków i wprowadzać skrupulatnie do jadłospisu maluszka. Tak by dziecko się przyzwyczaiło i nie odczuwało potrzeby sięgania po pierś mamy. Dobrze jest także systematycznie wprowadzać dziecku inne produkty mleczne, dzięki którym mógłby zapomnieć o smaku mleka mamy.

Jeżeli natomiast to zbyt mało i dziecko nadal upomina się o pierś to warto spróbować troszeczkę obrzydzić mu pierś mamy, po to by samo dziecko stwierdziło, że pierś już jest niedobra i nie będzie chciało powracać do niej. Przykładem może być posmarowanie czymś piersi. Jednak trzeba z tym uważać, ponieważ wszystko zależy od tego w jakim wieku jest dziecko. Jeżeli sytuacja dotyczy dziecka w wieku dwóch lat to spokojnie pierś można posmarować ketchupem, sokiem z cytryny lun czymś innym, czego nie lubi. Takie smakołyki niekoniecznie mu posmakują i być może samo dziecko odstąpić od piersi. Ważne jest, że te sposoby na pewno mu nie zaszkodzą. Jednak w przypadku kilkumiesięcznego dziecka należy bardzo uważać, ponieważ takie maluszki mają bardzo wrażliwe brzuszki i nie wolno od tak sobie dopuścić aby dziecko zjadło coś niedostosowanego do jego wieku. Należy taki pomysł skonsultować z lekarzem aby dziecku nie zaszkodzić tylko pomóc zapomnieć o piersi mamy.

Którą metodę zastosować?

jak odstawić dziecko od karmienia piersiąKażdy sposób jest dobry jeżeli jest skuteczny. Jednak do każdego dziecka należy podchodzić indywidualnie i z rozwagą, tak by dziecku nie zaszkodzić a pomóc. Jest to bardzo ważna kwestia, którą należy się kierować podczas wyłączania piersi z jadłospisu dziecka. Nie warto się poddawać jeżeli pierwsze próby kończą się nieudanie, ponieważ tak zdarza się często. Szczególnie u dzieci, które zbudowały silną więź z mamą podczas jedzenia mleka.

 

Dotykanie, przytulanie i ssanie piersi daje małemu dziecku duże poczucie bezpieczeństwa i dzięki temu dziecko odczuwa bliskość ze swoją mamą. Dlatego nie dziwmy się, jeżeli niektóre dzieci szczególnie silnie przywiązują się do piersi mamy i za wszelką cenę nie chcą jej odstąpić. Należy regularnie próbować i się nie poddawać a efekt na pewno przyjdzie. U jednych dzieci szybciej u drugich później, ale na pewno przyjdzie. Trzeba się uzbroić w cierpliwość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here