zmiany skórne

Zmiany skórne powstają w efekcie działania czynników niewłaściwej pielęgnacji skóry, a także występowania różnych chorób i zaburzeń hormonalnych. W niektórych przypadkach zmiany posiadają charakterystyczny wygląd, a w innych mogą jedynie wymagać przeprowadzenia diagnostyki różnicowej. Zmiany skórne zlokalizowane są zazwyczaj na skórze głowy lub ciała, i praktycznie w każdym przypadku wymagają odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Jakie mogą być zmiany skórne na owłosionej skórze głowy? Jakie są choroby skórne charakterystycznym przebiegu?Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zmiany-skorne-problem-nie-tylko-estetyczny-ale-takze-zdrowotny/ 

Rodzaje zmian skórnych na owłosionej skórze głowy 

Skóra głowy narażona jest przede wszystkim na schorzenia różnym podłożu. Mogą rozwijać się zarówno zakażenia grzybicze jak i bakteryjne. 

Charakterystyczna choroba owłosionej skóry głowy jest łysienie. Jest to nadmierne wypadanie włosów, które może być spowodowane niedoborem wartości odżywczych organizmu lub stosowanie niektórych leków, stresem czy współistniejącymi schorzeniami. 

Inną chorobą jest grzybica skóry głowy, która może posiadać postać łupieżu, a także grzybicy strzygącej, woszczynowej, a także drobnozarodnikowowej. 

Kolejnym stworzeniem wynikających z wpływu męskich hormonów płciowych na mieszki włosowe jest łysienie androgenowe. Prowadzi ono do nadmiernego wypadania włosów . U płci męskiej jest to choroba o charakterze genetycznym i posiada charakter nieodwracalny, zaś u kobiet towarzyszy między innymi menopauzie lub zespołowi policystycznych jajników i jest uleczalny. 

Kolejną chorobą może być łysienie plackowate, który rozwija się w konsekwencji zaburzeń autoimmunologicznych. Z kolei łysienie bliznowaciejące powstaje w wyniku trwałego uszkodzenia mieszków włosowych i ma charakter nieodwracalny. 

Jakie są choroby skóry o charakterystycznym przebiegu? 

Istnieje wiele chorób skórnych, którym towarzyszą pojawiające się charakterystyczne zmiany skórne. Jedną z najczęstszych chorób jest trądzik pospolity. Po raz pierwszy pojawia się on w okresie dojrzewania i może pojawić się także w późniejszym okresie życia. Jest on uleczalny, a jego leczenie opiera się na odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu leków. 

Częstą przypadłością skórną jest również łojotokowe zapalenie skóry, które może pojawić się zarówno u małych dzieci, jakie u dorosłych. Jest to stan zapalny skóry, który prowadzi do nadmiernego łuszczenia się skóry. 

Kolejnym tworzeniem może być łuszczyca, czyli choroba o charakterze przewlekłym, która przebiega wraz z aktywowaniem procesów immunologicznych. W jej przebiegu dochodzi do powstania łusek, a leczenie sprowadza się do pielęgnacji skóry i stosowaniu leków miejscowych i ogólnych. 

Zobacz też: http://www.bursztynia.pl/klykciny-konczyste-czym-sa-narazony-sa-objawy/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here