Problemy z koncentracją od czasu do czasu zdarzają się każdemu z nas. Pełne skupienie uwagi na konkretnym zadaniu do wykonania nie jest bowiem takie proste – wymaga od nas sporo wysiłku. Umiejętność koncentracji można jednak ćwiczyć. Podobnie jak aktywność fizyczna zwiększa wydolność naszego ciała, tak regularne ćwiczenia na koncentrację mogą sprawić, że nasz mózg zacznie pracować sprawniej. Jak może wyglądać codzienny trening koncentracji? Oto kilka sprawdzonych sposobów!
Kilka minut medytacji
Problemy z koncentracją często wynikają z poczucia zagubienia w chaosie rzeczy i zdarzeń, które nas otaczają. Natłok myśli, emocji, zadań i ważnych spraw zdecydowanie nie sprzyja skupieniu. I choć zwykle nie jesteśmy w stanie wyłączyć się z szybkiego, zabieganego nurtu życia na dłużej, istnieją pewne umysłowe narzędzia, które pomagają na kilka chwil oderwać się od tego zgiełku. Jednym z popularniejszych i najbardziej skutecznych okazuje się medytacja.
Rozmaitych technik medytacyjnych jest tak wiele, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Niewątpliwą zaletą medytacji jest fakt, że można ją praktykować niemal wszędzie – w zaciszu własnego domu, podczas spaceru czy w autobusie w drodze do pracy.
Nigdy nie medytowałaś i nie wiesz, jak się za to zabrać? Na początku najlepiej będzie poszukać prostych medytacji prowadzonych, dostępnych w serwisach streamingowych, a także w darmowych aplikacjach. Dzięki nim zrozumiesz podstawowe założenia medytacji i dowiesz się, jak praktykować ją na co dzień.
Krzyżówki i gry logiczne
Nasza sprawność intelektualna to złożona kwestia, w obrębie której wszystkie elementy i czynniki wzajemnie na siebie oddziałują. Koncentracja w dużej mierze zależy więc od ogólnej sprawności mózgu. Za skuteczne ćwiczenia na koncentrację można zatem uznać wszelkie aktywności umysłowe, które zmuszają nasze szare komórki do bardziej wytężonej pracy.
Idealnym przykładem takich ćwiczeń mogą być krzyżówki, sudoku, wykreślanki czy inne zadania szaradziarskie. Wymagają one bowiem nie tylko pełnego skupienia na celu, ale też dużej elastyczności myślowej i zaangażowania pamięci długotrwałej. W podobny sposób działają też różnego rodzaju gry logiczne i strategiczne, zarówno te klasyczne – jak np. szachy, warcaby, tryktrak czy mahjong – jak i te interaktywne, dostępne w wersji online.
Jeśli obserwujesz u siebie problemy z koncentracją, spróbuj im przeciwdziałać, przeznaczając 10-15 minut dziennie na rozwiązywanie krzyżówek czy na krótką rozgrywkę w ulubioną grę z kimś bliskim (ew. z komputerem czy telefonem). W ten sposób zyskasz podwójnie, nie tylko rozwijając sprawność mózgu, ale też odprężając się i obniżając poziom stresu – a zrelaksowany umysł zawsze pracuje szybciej i skuteczniej!