Szmery w sercu to dość powszechnie będąca choroba. Nie zawsze znaczy coś groźnego, jednak zdarza się, że wymaga interwencji chirurgicznej. Jak również gdy leczyć szmery serca u dzieci oraz dorosłych? Co właściwie oznaczają i lub należy się ich bać? Szmery to odgłosy przechodzącej przez serce krwi. Pojawiają się wtedy, gdy krew ma utrudniony ruch i stosuje się burzyć – stąd kluczowe odgłosy. Pracujące serce wydaje mnóstwo dźwięków. Najważniejsze są tony płynące z odbywających się zastawek.
Badanie szmerów
Jeśli specjalistę niepokoją słyszane szmery to zleci analizowania. Będą to USG serca odmiennie echo serca i badanie Dopplerem. Szmery pod sercem u dzieci potrafią zapowiadać przypadłość dziecka lub mamy. Szmery nad sercem spowodowane wypadaniem płatka zastawki mitralnej jest objawem ważnym dla niedożywienia i to także często znaczy anoreksję lub bulimię. To błędne koło, ponieważ dolegliwość serca hamuje wzrost i przybieranie na wadze. Anoreksja że być powikłaniem choroby nierozpoznanej i nieleczonej. Jeśli u dziecka zostały stwierdzone dolegliwości serca należy jak najszybciej skonsultować je ze lekarzem. Czasem te z pozoru niewielkie powodują wielkie komplikacje zdrowotne.
Szmery w sercu a dolegliwości i choroby serca
Etiologiami występowania szmerów patologicznych nad sercem są szczególnie choroby anatomiczne serca oraz wielkich naczyń. Dolegliwości serca mogą mieć charakter wrodzony, jak na przykład nieprawidłowe połączenie pomiędzy jamami serca, pod formą ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej, czy ubytku w przegrodzie międzykomorowej. Podobnie dzieje się i w przypadku nie zamknięcia połączenia pomiędzy aortą a pniem płucnym, tzw. przetrwałym przewodzie tętniczym Botalla, czy w koarktacji aorty. Szmery sercowe mogą również być objawem nabytej dolegliwości serca i wielkich naczyń. Niejednokrotnie są to dolegliwości zastawkowe pod formą stenozy, gdzie objętość krwi, która ma być przetransportowana jest zbyt duża w stosunku do powierzchni zwężonej zastawki, lub niedomykalności, gdzie krew jest wstecznie zarzucana do jam serca. Kolejną etiologią występowania patologicznego szmeru nad sercem może być tętniakowato poszerzone naczynie, które oprócz wtórnej niedomykalności zastawki, może skutkować bardzo turbulentny przepływ krwi w zmienionym obrębie naczynia.
Leczenie szmerów serca
Szmery nad sercem szczególnie te u dzieci potrafią zwiastować choroby anatomiczne narządu lub naczyń. Szmery sercowe mogą i być objawem nabytej dolegliwości serca i wielkich naczyń. Szmery w sercu mogą być także pokłosiem zawału mięśnia serca i choroby niedokrwiennej serca czy infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Na szmery mogą być także nacisk zaburzenia hormonalne, m.in. nadczynność tarczycy. Osobnym zjawiskiem osłuchowym występującym nad sercem jest tzw. szmer osierdzia, odmiennie określany tarciem osierdzia. Jest toż patologiczny szmer występujący nad całą powierzchnią serca. Jest w formie chorobowej nazywanej zapaleniem osierdzia, a jego naturalną etiologią jest pocieranie zapalnie zmienionych warstw budujących osierdzie. Szmery w sercu leczy się wtedy, gdy ich wysokość narasta lub gdy pojawiają się niepokojące sygnały jak ucisk, kołatanie czy kłucie serca.