Migdałki pełnią funkcję ochronną przed wnikaniem do wnętrza organizmu patogenów z zewnątrz. Są istotną częścią ludzkiego organizmu, dlatego należy o nie jak najlepiej dbać. Czasami jednak lekarz zleca ich usunięcie. Dlaczego? Niekiedy przerośnięte migdałki powodują częste zapalenia i anginy, utrudniają oddychanie, zatykają część trąbki słuchowej, powodują bezdechy. Sprawdź, na czym polega operacja migdałków i gardła!
Operacje migdałków – przyczyny problemu
Nie znamy konkretnej przyczyny przerostu migdałków. Przeważnie dochodzi do niego w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych, a konsekwencją jest rozrost powodujący intensywną produkcję antygenów wskutek infekcji. Po powrocie do zdrowia migdały powinny się samoistnie obkurczać, jednak zdarza się, że pozostają one powiększone na stałe. Czasem powodem przerośnięcia migdałków mogą również być infekcje innych organów, znajdujących się w pobliżu, np. zębów lub zatok. W takich sytuacjach zalecana jest operacja i leczenie migdałków.
Rodzaje operacji migdałków
Do operacji wycięcia migdałków kwalifikuje specjalista laryngolog. Wyróżniamy kilka operacji związanych z wycięciem migdałków podniebiennych i gardłowych:
- adenotomia – wycięcie migdałka gardłowego, najczęściej wynikające z przerostu bądź stanu zapalnego;
- tonsillektomia – usunięcie migdałków podniebiennych, wykonywane w celu wyeliminowania często powracających angin i powikłań po nich;
- tonsillotomia – zmniejszenie migdałków podniebiennych, zalecane w przypadku silnego przerostu, jednak bez nawracających zapaleń i powikłań;
- kriochirurgia migdałków – wymrożenie, które znacznie zmniejsza masę migdałków.
Jakie są najpopularniejsze zabiegi odmładzające? Sprawdź na: http://dietoteczka.pl/medycyna-estetyczna-zabiegi-odmladzajace-rewitalizujace-ujedrniajace/.
Jak przebiega operacja migdałków i gardła?
Zabieg polega na usunięciu lub zmniejszeniu masy migdałka i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (zwykle u dzieci). Trwa około godziny i jest przeprowadzany z użyciem specjalistycznego sprzętu chirurgicznego. Podczas zabiegu może wystąpić krótkotrwałe krwawienie, które ustanie samoistnie. Zwykle rana po operacji szybko się goi i nie wymaga zakładania szwów, natomiast jeśli krwawienie jest obfite, stosuje się specjalny opatrunek uciskowy. Po zabiegu pacjent opuszcza szpital najczęściej w ciągu 1 doby. Okres rekonwalescencji wynosi około 2-3 tygodnie, a wtedy pacjent może przyjmować zlecone leki przeciwbólowe i antybiotyk, a przez kilka dni także stosować dietę chłodną półpłynną.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.