Jak sprawdzić IP routera?

Sieci komputerowe to niezwykle rozległa gałąź informatyki. Przyjrzyjmy się jej części fizycznej, w której zawarte są przeróżne sprzęty, kable i urządzenia. Dzisiaj na celowniku chyba jedna z tych rzeczy, która pierwsza przychodzi na myśl po usłyszeniu słów „sieci komputerowe”, czyli router.

W obecnych czasach router jest urządzeniem, które znajduje się w prawie każdym domu i z reguły router kojarzymy z tym małym urządzeniem co daje nam internet. W praktyce routery są bardzo zróżnicowane pod względem „inteligencji”. Te w naszych domach to prawie najprostsze postacie tych urządzeń. Najsilniejsze i najmądrzejsze z nich sprawują pieczę nad funkcjonowaniem całego internetu.

Jakie jest zadanie routera i jak sprawdzić IP routera?

Jego zdaniem jest kierowanie ruchem w naszej sieci i łączenie jej z innymi. Tak jak wspomniano wyżej – w tych czasach routerów jest cała masa, więc jak to się dzieje że potrafią one odróżniać się miedzy sobą?

Jak sprawdzić IP routera?Za tym pytaniem kryje się między innymi unikalny adres IP routera. Jeżeli jesteśmy ciekawi jak sprawdzić ip routera to możemy bez problemy podejrzeć sobie jaki adres przypisany jest naszemu urządzeniu. Użytkownicy Windowsa mogą to zrobić poprzez wpisanie w konsoli systemowej odpowiedniej komendy. Aby otworzyć konsole to w menu start należy wpisać polecenie „cmd”. Następnie wyświetli się czarny ekran z białymi literami oczekujący na nasze dalsze rozkazy. Wpisując tam polecenie „ipconfig”. Wykonanie tej czynności spowoduje wyświetlenie na ekranie informacji takich jak ustawienia naszej karty sieciowej ale także ip naszego routera. Użytkownicy Linuxa w konsoli systemowej powinni wpisać nieco inne polecenie, a dokładniej „ifconfig”.

Zgłębianie wiedzy na temat routerów jest bardzo ważne przy nauce o sieciach komputerowych

Ilość materiału do przyswojenia może zniechęcić, ale wytrwają najlepsi i to oni będą w przyszłości tymi, którzy być może przyczynią się do rewolucji w świecie internetu.

Jeżeli ten wstęp do wiedzy na temat routerów Cię zainteresował to wykorzystaj swój zapał i staraj się jak najwięcej wiedzy zdobyć – a gdy dopadnie Cię kryzys to przypomnij sobie te chwilę i to uczucie, pragnienie zdobywania wiedzy by na nowo załadować baterie.
W kolejnej części zajmiemy się omówieniem różnic między IPv4 i IPv6 oraz tym czemu w ogóle istnieją takie dwa tajemnicze skróty?

A tymczasem najlepiej wiedzę zdobywa się poprzez doświadczenie, więc dobrym sposobem na zaprzyjaźnienie się z routerem jest obcowanie z nim.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here