W trosce o akumulator –– środki ostrożności i wymiana baterii

0
820

Akumulator to niezwykle ważny podzespół samochodowy, odpowiedzialny za pracę wszystkich urządzeń elektrycznych w aucie. Bez niego nie byłyby one w stanie pracować. Podobnie zresztą silnik, który nie sposób uruchomić, jeżeli akumulator jest zepsuty czy też po prostu wyładowany. Warto zatem dbać o akumulator oraz pilnować, aby nie dochodziło do przedwczesnego wyładowania. Z czasem jednak, jak każdy inny podzespół, również bateria ulega zużyciu. Konieczna jest wtedy jej wymiana.

Jak zadbać o akumulator?

Ażeby zapewnić długą żywotność akumulatora, przede wszystkim należy zamontować baterię wysokiej jakości. Nie polecamy zakupu najtańszych akumulatorów od nieznanych producentów, gdyż bardzo szybko ulegają one zużyciu. Baterie takie wymagają częstej wymiany, w efekcie czego ich użytkowanie staje się ostatecznie kompletnie nieopłacalne. Wysokiej jakości akumulatory znanych producentów znaleźć można na stronie Akumulatorsklep.pl.

Chcąc zadbać o akumulator, należy również rozsądnie go używać. Rzecz w tym, aby pilnować wyłączania wszelkich urządzeń elektrycznych po gaszeniu silnika. Częstym powodem wyładowania akumulatora jest na przykład pozostawienie zapalonych świateł. Dlatego też dobrze jest wyrobić w sobie nawyk polegający na sprawdzaniu, czy nie zostawiło się włączonego czegokolwiek, co mogłoby wyładować akumulator.

Wymiana akumulatora

Jeżeli dojdzie do zużycia akumulatora, konieczna jest wymiana tego elementu. Wielu kierowców decyduje się zlecić to zadanie mechanikowi, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to łatwa czynność, którą można wykonać samodzielnie.

W celu montażu nowego akumulatora, najpierw trzeba zdemontować starą baterię. Zacząć należy od odpięcia klemy ujemnej, następnie można odpiąć klemę dodatnią. Ważne jest, aby wykonać to właśnie w tej kolejności. Kolejny krok to zdjęcie pozostałych zabezpieczeń oraz wyjęcie akumulatora. Należy zachować przy tym ostrożność, aby nie uszkodzić innych podzespołów znajdujących się pod maską pojazdu. Kiedy akumulator zostanie już zdemontowany i wyjęty, można przejść do montażu nowej baterii. Przy tej czynności środki ostrożności powinny być jeszcze większe, aby uszkodzeniu nie uległ nowy akumulator. Kiedy znajdzie się on już w komorze, zostaje jedynie zamknąć wszystkie zabezpieczenia oraz podpiąć klemy. Podczas montażu baterii czynności wykonywane są w odwrotnej kolejności niż podczas demontażu starego akumulatora. Oznacza to, że w pierwszej kolejności przypiąć należy klemę dodatnią, a potem ujemną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here