ciąża
fot. unsplash.com

Ciąża to bardzo szczególny czas dla kobiety, a dla jej organizmu niezwykle obciążający i wymagający. Zachodzi w nim wiele zmian, najczęściej bardzo gwałtownych. Musi dostosować się do innego trybu funkcjonowania i zaspokojenia potrzeb juz. Nie jednego, lecz co najmniej dwóch organizmów. Jak zadbać o organizm w czasie ciąży? Czego potrzebuje najbardziej? 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/witaminy-mikroelementy-diecie-ciazy/

Odpowiednia dieta w ciąży

Ciąża to bardzo wymagający czas dla organizmu kobiety. Musimy zadbać o zdrowie nie tylko swoje, ale i maluszka. W tym okresie zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest znacznie większe. Część z nich jak na przykład kwas foliowy wymagają suplementacji. W przypadku innych możemy pokryć zapotrzebowanie odpowiednio zbilansowaną dietą. Jest to korzystniejsze niż stosowanie suplementów diety z kilku względów.

Po pierwsze, warzywa i owoce oprócz witamin i minerałów zawierają także inne potrzebne składniki jak na przykład błonnik.  To ważny element w diecie ciężarnej, ponieważ usprawnia metabolizm i oczyszcza jelita. Jest zatem wielkim  sprzymierzeńcem kobiet, które w ciąży bardzo często zmagają się z zaparciami. Z kolei zaparcia są powodem tycia, bolesnych hemoroidów oraz ogólnie złego samopoczucia.

Po drugie, ciąża może stać się bodźcem do wprowadzenia stałych zmian w nawykach żywieniowych. W tym. Czasie bardziej jesteśmy skłonne i wytrwałe, aby jeść zdrowo ze względu na maluszka. Po 9 miesiącach często okazuje się jednak, że do tego stopnia przestawiliśmy się na ten zdrowszy tryb, że nie zamierzamy z niego rezygnować po narodzinach dziecka. Ma to więc korzystny wpływ na całą rodzinę.

Suplementacja w ciąży

Oczywiście, nie zawsze jesteśmy w stanie zaspokoić w pełni zapotrzebowanie organizmu na wszystkie potrzebne w czasie ciąży składniki. Jest to trudne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy trudniejszy dostęp do świeżych owoców i warzyw. W takich wypadkach dla dobra własnego oraz dziecka należy wspomóc się preparatami witaminowymi dedykowanymi specjalnie kobietom w ciąży.

Przeczytaj też: http://www.bursztynia.pl/kwas-hialuronowy-skuteczny-sposob-mlody-wyglad/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here