Alkoholizm a objawy psychiczne

Alkoholizm to poważna choroba na którą cierpi mnóstwo osób na całym świecie. Jego początkowe objawy mają bardzo często charakter subiektywny, zatem w pierwszej fazie uzależnienia trudno je rozpoznać. Z czasem jednak pojawiają się bardziej widoczne objawy, a chory nie może powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Alkoholizm a objawy psychiczne

Alkoholizm to poważna choroba, która przyczynia się do ogromnego cierpienia psychicznego nie tylko osoby uzależnionej, lecz także całej jego najbliższej rodzinny. Choroba ta rozwija się bardzo długo i niepostrzeżenie. Niemniej z czasem jej postępu alkoholik zaczyna mieć trudność z ustaleniem granicy pomiędzy upodobaniem do picia, a niekontrolowanym, a wręcz przymusem sięganiem po różnorodne napoje alkoholowe.

Istotne objawy alkoholizmu

Brak alkoholu u osób uzależnionych bardzo często powoduje objawy natury psychicznej. Osoba taka staje się bowiem nerwowa oraz nie potrafi skupić się na wykonywanych czynnościach, bowiem myśli tylko o tym, aby się napić. Z czasem alkoholicy sięgają po alkohol w pracy w związku z czym ją tracą, co przyczynia się do życia rodziny w ubóstwie.

Bardzo często czynnikiem utrudniającym diagnozę alkoholizmu jest poczucie ogromnego wstydu, nie tylko osoby uzależnionej, lecz także bliskich mu osób. Niejednokrotnie nie chcą oni bowiem przyjąć do wiadomości, że członek rodziny wymaga leczenia.

Najczęstsze objawy alkoholizmu

W celu rozpoznania alkoholizmu osoba uzależniona powinna udać się
lekarza psychiatry lub specjalisty psychoterapii uzależnień.Diagnoza jest zawsze stawiana na podstawie zaobserwowanych przez lekarza objawów. Wśród wielu z nich można wymienić:

  • głód alkoholowy – chory bardzo często odczuwa silne pragnienie nieustannego spożywania alkoholu, bowiem w przeciwnym razie odczuwa ogromny dyskomfort, niepokój oraz złe samopoczucie
  • zespół abstynencyjny – występuje najczęściej po przerwaniu spożywania przez osobę uzależnioną napojów alkoholowych. Istotne objawy świadczące o występowaniu zespołu abstynencyjnego to przede wszystkim nagłe skoki ciśnienia tętniczego czy zaburzenia rytmu serca. Choremu drżą też ręce oraz występują u niego wymioty i wylewne poty. Ponadto występuje u niego uczucie napięcia, nadwrażliwość na hałas oraz nieuzasadniony niepokój. W mocno zaawansowanych stanach mogą też wystąpić silne napady drgawkowe, halucynacje, a nawet odwodnienie.
  • znaczne upośledzenie kontroli – osoba uzależniona ma znaczne trudności w unikaniu rozpoczęcia oraz zakończenia picia alkoholu.
  • zwiększona tolerancja na alkohol – osoba uzależniona, aby odczuwać taki sam efekt upojenia alkoholowego jak wcześniej z czasem musi spożywać znacznie większe dawki alkoholu
  • widoczna koncentracja życia na piciu alkoholu – każda osoba uzależniona całą swoją energię zużywa na to, aby zdobyć alkohol. W związku z tym coraz częściej zaniedbuje ważne obowiązki, rezygnuje z hobby oraz relacji z rodziną

Co prawda każda osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych oraz społecznych swego nałogu, niemniej nie jest w stanie tego zmienić. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby rodzina czym prędzej pomogła takiej osobie i nakłoniła ją na leczenie w ośrodku odwykowym.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here