brak witaminy d3

Witamina D3, inaczej zwana cholekalcyferolem, obok kalcyferolu i ergokalcyferolu należy do grupy witamin oznaczonych literą D. Jest jedną z najważniejszych witamin dla naszego organizmu. Możemy ją przyjmować wraz z pokarmem oraz poprzez syntezę słoneczną a dobroczynne działanie słońca znane było już w starożytności. Poprawia funkcjonowanie niemal każdego narządu i układu w ludzkim organizmie. Zapobiega wielu mniej lub bardziej poważnym chorobom. Jednocześnie brak witaminy D3 może przynieść fatalne skutki dla naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest dbanie o jej miejsce w naszej codziennej diecie. Zwłaszcza w takich porach roku kiedy nie możemy liczyć na dostateczną ilość promieni słonecznych.

Jak witamina D3 działa na nasze zdrowie?

Przede wszystkim witamina D3 korzystanie wpływa na rozwój i rozrost układu kostnego. Działa stymulująco na gospodarkę wapniowo-fosforową naszego organizmu. Zmniejsza ryzyko złamań kostnych. Witamina D3 zmniejsza ryzyko zachorowalności na cukrzycę. Redukuje ryzyko rozwoju chorób nowotworowych np. raka piersi. Poprawia regenerację wątroby i neuronów. Zmniejsza ryzyko zachorowań na demencję czy też depresję. Korzystnie wpływa na układ krwionośny, poprawiając pracę serce i zmniejszając ryzyko zachorowalności na nadciśnienie tętnicze.

Brak witaminy D3 – przyczyny

Niedobór witaminy D3 w naszym organizmie może być skutkiem wielu nakładających się na siebie procesów. Przede wszystkim na jej brak mogą być narażone osoby mieszkające w takich położeniu geograficznym gdzie mają małe szanse na dostateczną ekspozycję na promienie słoneczne. Wiąże się to zarówno z ilością dni pochmurnych w ciągu roku jak i zanieczyszczeniem powietrza. Często jednak ludzie sami ograniczają sobie dopływ promieni słonecznych poprzez prowadzenia trybu życia polegającego na przebywaniu w zamkniętych pomieszczeniach z niewielka dawką ruchu na świeżym powietrzu.

Na brak witaminy D3 ma również nieodpowiednia dieta. Największym grzechem jest pomijanie w codziennych posiłkach produktów bogatych w tę witaminę i częste korzystanie z fast foodów. Również stosowanie filtrów słonecznych podczas opalania, choć chroni skórę przez poparzeniami, to jednak blokuje dopływ witaminy D3 do organizmu.

Skutki niedoboru witaminy D3

Choć teoretycznie witamina D3 jest łatwo dostępne to jednak często zapominamy o dostarczaniu jej w odpowiednich ilościach dla naszego organizmu. Brak słońca i zła dieta mogą mieć katastrofalny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Najpowszechniejszym skutkiem niedoboru witaminy D3 jest zburzenie mineralizacji układu kostnego co objawia się takimi chorobami jak krzywica czy osteoporoza. Poza tym jej brak w naszym organizmie może doprowadzić do rozwoju nowotworów, cukrzycy – poprzez osłabienie wydzielania insuliny, miopatii, sarkopenii, nadciśnienia i chorób układu krążenia. Zwiększa również ryzyko wystąpienie demencji, depresji i schizofrenii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Następny artykułPreparaty odchudzające

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here