Czy fundusze ETF

Zadaniem funduszy ETF jest ścisłe odwzorowywanie wartości poszczególnych indeksów giełdowych, jednak wielu początkujących inwestorów zastanawia się, czy ETF-y rzeczywiście idealnie je naśladują. W poniższym artykule bardzo szczegółowo to weryfikujemy.

Fundusze ETF – podstawowe informacje

Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Fund) to wyjątkowy rodzaj funduszy inwestycyjnych notowanych na giełdzie. Ich rolą jest śledzenie ruchów indeksów surowców, kryptowalut, indeksów giełdowych, akcji i obligacji. Pierwsze fundusze ETF pojawiły się na rynku amerykańskim – miało to miejsce w 1993 roku. Z kolei jeśli chodzi o ETF w Polsce, to w naszym kraju tego typu produkty inwestycyjne zaczęły być oferowane nieco później, bo w 2010 roku.

W tym momencie fundusze ETF zaliczane są do grona najpopularniejszych produktów inwestycyjnych. Jest to spowodowane tym, iż oferują szerokie możliwości w zakresie dywersyfikacji kapitału, jednak niosą też spore ryzyko. Inwestując w ETF-y należy pamiętać o możliwości utraty wszystkich zainwestowanych środków, dlatego szczególną uwagę trzeba zwracać na stworzenie strategii inwestycyjnej oraz śledzenie najnowszych informacji dotyczących sytuacji tego sektora. Mając odpowiednią, najnowszą wiedzę, łatwiej jest szybko reagować na dynamicznie zachodzące zmiany, co z kolei umożliwia znacząco ograniczyć ryzyko.

Do najważniejszych zalet inwestowania w fundusze ETF zalicza się: łatwa dostępność na giełdzie, mniejsze koszty aniżeli w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych oraz możliwość handlu o dowolnej porze dnia lub nocy za pośrednictwem internetowych platform transakcyjnych, co jest dużym udogodnieniem. 

Jaka jest dokładność odwzorowywania indeksów giełdowych przez fundusze ETF? 

Zdecydowana większość funduszy ETF ma za zadanie odwzorowywać konkretne indeksy giełdowe. Wydawać by się mogło, że jest to wyjątkowo proste. W praktyce idealne odwzorowywanie ruchów kursów niejednokrotnie stanowi pewien problem. 

Warto wskazać, że różnicę w odwzorowywaniu benchmarku nazywa się jako tracking error – jest to błąd naśladowania. Parametr ten umożliwia określenie jakości danego ETF-u. Im tracking error konkretnego funduszu ETF jest niższy, tym wyższa jest jego jakość. Najlepsze fundusze ETF można poznać po tym, iż posiadają tracking error wynoszący około 0,1%.

Często dzieje się tak, że istnieją dość istotne odchylenia od norm wynoszące nawet kilkadziesiąt procent. Do takich sytuacji dochodzi wtedy, gdy następują duże wzrosty lub spadki jakiś indeksów.

Wszystko to powoduje, że każdy, kto myśli o tym, by rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w fundusze ETF, powinien się do tego bardzo wnikliwie przygotować. W pierwszej kolejności należy dokładnie poznać specyfikę rynku, dowiedzieć się jak najwięcej o strategiach oraz o prawdopodobieństwie utraty środków. Aby osiągnąć na tym rynku sukces, trzeba cały czas się edukować, poznawać kolejne strategie oraz nieustannie analizować rynek. Tylko wówczas szanse na ograniczenie strat oraz osiągnięcie zysków będą znacznie wyższe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here