Kiedy i w jakiej sprawie zgłosić się do radcy prawnego

Wiele osób, którym przyszło się zmierzyć z problemem natury prawnej, ma problem z określeniem do jakiego specjalisty udać się po pomoc. Pokrewne kompetencje radcy prawnego i adwokata nie ułatwiają wyboru. W jakich sprawach możemy udać się po pomoc do kancelarii radcowskiej, a kiedy będziemy potrzebować adwokata?

Radca prawny – charakterystyka zawodu

Radca prawny to osoba, która zajmuje się udzielaniem porad prawnych, opiniowaniem wyroków i reprezentowaniem klientów na sądowej wokandzie. Radcą prawnym może zostać prawnik, który uzyskał tytuł magistra prawa, ukończył aplikację radcowską i zdał egzamin zawodowy na radcę prawnego.

Studia prawnicze to kierunek jednolity magisterski, co oznacza, że trwają one nieprzerwanie przez pięć lat. Po uzyskaniu tytułu magistra prawa, najlepsi i najbardziej ambitni prawnicy mogą starać się o miejsce na aplikacji. Aplikacja ta trwa trzy lata i kończy się egzaminem zawodowym. Po zdaniu egzaminu osoba zostaje wpisana na oficjalną listę radców prawnych i od tego momentu może w pełni korzystać ze swoich kompetencji.

W jakich sprawach można zgłosić się do radcy prawnego?

Wiele osób, które chcą skorzystać z pomocy prawnika nie wie, do którego specjalisty należy się udać. Kompetencje radcy prawnego i adwokata w dużym stopni się pokrywają. Niemniej jednak są pewne szczegóły, które rozróżniają te dwie profesje.

W sprawach karnych i karno-skarbowych możemy zgłosić się po pomoc tylko i wyłącznie do adwokata. Radca prawny może reprezentować swoich klientów w każdej innej sprawie z wyjątkiem karnych i karno-skarbowych. Oprócz tego radca prawny może przyrządzić dla klienta opinię prawną wyroku sądowego, sporządzić różnego rodzaju wnioski lub wydać opinię na temat spraw prawnych w firmie bądź instytucji publicznej.

Gdzie szukać radców prawnych?

Osoba, która ukończyła studia prawnicze, odbyła aplikację radcowską i zdała egzamin zawodowy, zostaje oficjalnie wpisana na Okręgową Listę Radców Prawnych.

Lista ta jest powszechnie dostępna dla każdego. Znajdują się tam dane radcy prawnego oraz adres kancelarii. Oprócz tego wiele kancelarii radcowskich prowadzi oficjalne strony internetowe. Część z nich oferuje nawet zdalną pomoc prawną w ramach wideokonferencji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here