Czym jest ginekomastia – przyczyny i leczenie

0
1064

Czym jest i jak powstaje ginekomastia?

Ginekomastia to nadmierne powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzny. Dochodzi do niego w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej. Towarzyszy jej często obrzęk i bolesność sutków, a brodawki nabierają ciemniejszego koloru.

Powiększenie gruczołów piersiowych może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku i nie należy go ignorować – może świadczyć o chorobach takich jak rak jąder, marskość wątroby czy choroby tarczycy. Co ciekawe ginekomastia może występować również u niemowlaków.

U młodych chłopców może być spowodowana zmianami, jakie zachodzą w organizmie podczas okresu dojrzewania i najczęściej znika samoistnie. Z reguły przyczyną ginekomastii są zaburzenia hormonalne – za duża ilość hormonów żeńskich w porównaniu do ilości hormonów męskich.

Oprócz ginekomastii fizjologicznej (wymienionej powyżej), możemy mieć do czynienia z ginekomastią patologiczną – jej przyczyny mogą leżeć w nadczynności tarczycy, chorobie wątroby czy otyłości.

Jak wyleczyć ginekomastię?

Na początek trzeba rozróżnić czy mamy do czynienia z ginekomastią czy lipomastią. Jeśli powiększeniu piersi towarzyszy otyłość, a lekarz nie stwierdzi rozrostu tkanki gruczołowej, to leczenie opiera się na zmniejszeniu masy ciała.

Jeśli mamy pewność, że mamy do czynienia z przerostem tkanki gruczołowej, to leczenie ginekomastii jest zależne od przyczyny, która ją wywołała. Jeżeli nie można znaleźć przyczyny, pacjent poddawany jest zabiegowi podczas którego usuwany jest nadmiar tkanki gruczołowej. Gdy przyczyną powiększenia piersi są choroby tarczycy czy nowotwory lekarz skupia się na leczeniu chorób podstawowych. W przypadku ginekomastii fizjologicznej (podczas okresu dojrzewania) nie ma leczenia – po upływie kilku, kilkunastu miesięcy znika samoistnie. Natomiast jeśli przyczyną są przyjmowane leki za zgodą lekarza dobrane są nowe, lepiej przyswajalne przez organizm.

Wizyty u lekarza dla wielu z nas nie należą do przyjemnych, ale pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Szczerze odpowiedzmy na pytania zadawane przez lekarza, pamiętajmy, że ma na celu nam pomóc, a nie oceniać.

Miejmy też na względzie, że zdarza się nam postrzegać swoje ciało w mniej przychylny sposób niż powinnyśmy. Jeśli więc kilku lekarzy upiera się przy tym, że wasze piersi wyglądają normalnie i nie ma się czym martwić, to może warto zastanowić się nad tym, że mają rację i zaniechać konsultacji z kolejnymi lekarzami.

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć wam temat ginekomastii u mężczyzn. Po więcej profesjonalnych informacji, cenniki zabiegów i porady zapraszam do odwiedzenia strony internetowej : wrosinski.pl gdzie zagadnienie ginekomastii jest wytłumaczone bardziej dogłębnie i gdzie możecie umówić się na konsultacje i wizytę ze specjalistami.

Panowie, jeżeli zauważyliście u siebie niepokojące objawy opisane wyżej gorąco zachęcam was do konsultacji z lekarzem specjalistą. Badania są bezbolesne, a mogą uratować niejednemu z was życie czy zdrowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here