Postanowienie o zakupie nowego środka transportu, wiąże się z podjęciem szeregu decyzji. Nowe auto musi spełniać nasze potrzeby, dobrze się prezentować, ale najważniejszym jest aby cena mieściła się w naszym budżecie. Dlatego, przed zakupem pojazdu, dobrze jest zapoznać się z dostępnymi formami finansowania, aby odnaleźć najbardziej korzystną dla nas ofertę.
Jedną z obiecujących opcji jest wzięcie samochodu w leasing. Jest to częsta decyzja podejmowana przez firmy, ale jako osoba prywatna również możesz skorzystać z takiej formy płatności.
Jak działa leasing dla osób prywatnych?
Leasing konsumencki, nazywany również leasingiem dla osób prywatnych jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, zawieranej pomiędzy leasingodawcą (podmiotem finansującym), a leasingobiorcą (osobą, która z pojazdu będzie korzystać). Zgodnie z jej charakterem leasingodawca udostępnia wybrany pojazd klientowi, który uiszcza comiesięczną opłatę pokrywającą koszty użytkowania, nazywaną ratą leasingową.
W ramach tego układu leasingodawca pozostaje właścicielem auta, które pod koniec umowy leasingobiorca może wykupić lub wymienić na inny model.
Leasing dla osób prywatnych
Leasing prywatny w Polsce stawia dopiero swoje pierwsze kroki, ale jest możliwy od 2011 roku, kiedy to wprowadzona została ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych. Najczęściej wybieraną obecnie opcją jest leasing nowych samochodów osobowych jak abonament. Jest to forma leasingu operacyjnego z wysokim oraz nieobowiązkowym wykupem.
Na ten moment umowę leasingową można zawrzeć bezpośrednio u producenta pojazdu (leasing fabryczny) lub udać się do banku, czy firmy leasingowej.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem najlepszej dla Ciebie formy leasingu, oferta z https://kalkulator.vwbank.pl/leasing-konsumencki/audi-perfect-lease, jest dobrym miejscem, aby rozpocząć poszukiwania.
Dlaczego warto wziąć pod leasing pod uwagę?
Przede wszystkim gwarantuje on elastyczność w wyborze pojazdu. Nie jesteśmy wtedy ograniczeni stałym budżetem, a większość marek oferujących leasing swoich samochodów, posiada kilka modeli, w których konsumenci mogą wybierać. Dodatkowo możliwy jest najem nie tylko aut, ale także pojazdów jednośladowych, quadów czy przyczep.
Uproszczone zostają także formalności. Weryfikacja klienta nie jest tak skrupulatna jak przy pobieraniu kredytów i najczęściej odbywa się w oparciu o podstawowe informacje o dochodzie. Podpisanie umowy leasingowej, zazwyczaj gwarantuje również korzystniejsze warunki ubezpieczeniowe. Niektóre firmy oferują także usługi oponiarskie, auta zastępcze, wszystko w ramach jednej rentownej raty.
Dodatkowo, leasing konsumencki nie wpływa na twoją zdolność kredytową, ponieważ nie jest uwzględniany w BIKu.
Dlatego właśnie, przy zakupie nowego samochodu warto zastanowić się nad wyborem leasingu, jako docelowej formy finansowania. Korzystne raty, ułatwiają opłacanie nabytku, a pod koniec umowy możesz zawsze pojazd zatrzymać lub wymienić na nowszy. Po podpisaniu umowy leasingowej nie musisz już się martwić, czy uda się skutecznie sprzedać obecne auto i czy dostaniesz kredyt na nowy. Leasing prywatny daje ci wolność w zarządzaniu budżetem i przestrzeń do odkrywania swoich potrzeb.