Jak podkręcić metabolizm?

Ogromna ilość ludzi wciąż ma problemy z nadwagą lub otyłością. Mimo iż świadomość Polaków dotycząca zdrowego żywienia jest coraz większa, niektórzy wciąż nie potrafią dostosować się do zasad omawianych na różnych stronach internetowych czy w kolorowych czasopismach. Nastał natomiast kult szczupłych i wysportowanych sylwetek, dlatego każdy prędzej czy później postanawia do niego dołączyć i też zaczyna dbać o swoje ciało, chcąc raz na zawsze uporać się ze wszystkimi nadprogramowymi kilogramami. Aby ułatwić sobie ten etap odchudzania, warto zadbać przede wszystkim o prawidłowe funkcjonowanie układu metabolicznego. Szybka przemiana materii pozwala na błyskawiczną utratę nadmiernej tkanki tłuszczowej i wyszczuplenie dosłownie całego ciała. Każdy jest w stanie nad nią popracować i taka pobudzić swój metabolizm do pracy, aby bezproblemowo palić zbędne kilogramy. Istnieje na to wiele sposobów, które od lat są omawiane w różnych źródłach informacji, choć warto tak je przewertować i przeanalizować, aby zastosować tylko te najlepsze. Jak podkręcić metabolizm skutecznie i szybko? Trzeba przede wszystkim skupić się na zbilansowaniu swojej diety, a dopiero potem przejść do wykorzystywania innych metod.

Jak podkręcić metabolizm? Dieta!

Jak podkręcić metabolizm? Dieta!Najważniejsza jest oczywiście dieta. Jeżeli ma ona wpływać pozytywnie na działanie układu metabolicznego, musi zawierać sporą ilość błonnika pokarmowego. Przeciętny człowiek powinien spożywać codziennie od 25 do 30 gramów tego składnika. Teoretycznie występuje on w wielu produktach spożywczych, jednakże dieta bazująca wyłącznie na przetworzonych potrawach, fast-foodach czy co gorsza słodyczach nie będzie w stanie uzupełnić jego niedoborów. Ogromna ilość błonnika pokarmowego występuje natomiast w warzywach i owocach. Najlepsze będą te surowe, w żaden sposób nieprzetworzone, które przy okazji zapewnią człowiekowi sporą dawkę cennych witamin i substancji mineralnych.

Warzywami najlepiej uzupełniać wszystkie spożywane w ciągu dnia posiłki. Nie może to być jednak plasterek pomidora położony na kanapce czy minimalna ilość szczypiorku dodana do jajecznicy – warzyw musi być dużo, powinny one wypełniać niemalże połowę każdego talerza. Błonnik pokarmowy występuje też oczywiście w innych produktach, dlatego nie przepadając za tymi zupełnie naturalnymi i najprostszymi, wystarczy je sobie czymś zastąpić – chociażby razowym bądź żytnim pieczywem, płatkami owsianymi, pszennymi otrębami czy orzechami. Jeśli chodzi natomiast o napoje, najlepiej spożywać samą wodę. Ona także dodatkowo pobudzi metabolizm do pracy i pozwoli na szybsze spalanie nadprogramowych kilogramów.

Suplementy diety – czy warto po nie sięgać?

Istnieją też specjalne suplementy diety, które przynajmniej w teorii mają przyspieszać proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. Zawierają ekstrakty z kofeiny i zielonej herbaty oraz wiele dodatkowych substancji dość silnie oddziałujących na cały organizm. Czy warto po nie sięgać? To już zależy. Przyjmując je regularnie, rzeczywiście można zauważyć szybszy spadek masy ciała, ale przy okazji można też dorobić się różnych problemów zdrowotnych. Większość z suplementów działa bowiem na tej zasadzie, iż zwiększa temperaturę ciała i poprzez zawieranie kofeiny działa na nie w sposób pobudzający.

Efekt ten może spodobać się osobom odczuwającym w ciągu dnia zmęczenie, jednakże u ludzi dość zestresowanych nie będzie zbyt korzystny. Jak podkręcić metabolizm bez użycia tych suplementów diety? Wystarczy spożywać kofeinę w jej najprostszej i najpopularniejszej postaci. Kawa wypita z samego rana pobudzi cały organizm do działania i pracy, każdemu zapewni solidny zastrzyk energii i pozwoli na jeszcze lepsze wykonanie treningu. Od czasu do czasu można ją też zastąpić zieloną herbatą o podobnym działaniu. Po co więc przepłacać na drogich suplementach diety, skoro można sięgać po ich naturalne i znacznie zdrowsze wersje.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizycznaJedną z najlepszych metod na spalenie zbędnego tłuszczu, do której przekonują swoich klientów wszyscy dietetycy i trenerzy personalni, jest po prostu aktywność fizyczna. Podczas najprostszego wysiłku w ciągu niecałej godziny można spalić nawet kilkaset kalorii. Organizm zostaje pobudzony wtedy do pracy i wszystkie znajdujące się w nim narządy i organy mogą szybciej i lepiej działać. Ma to ogromny wpływ na sam układ metaboliczny. Rozruszany zaczyna prędzej radzić sobie z przetwarzaniem trafiających do niego pokarmów i tym sposobem szybciej się ich pozbywa. Aby wykorzystać tą metodę, nie trzeba wcale od razu zapisywać się na siłownię czy do klubu fitness. Już najzwyklejsze i najprostsze spacery pozytywnie zadziałają na organizm, o ile oczywiście będą praktykowane regularnie, czyli przynajmniej trzy razy w tygodniu. Z czasem można dołączyć do nich kilkuminutowy bieg, a później zastąpić je godzinnym joggingiem – najprostszym i najbardziej efektywnym treningiem aerobowym. Wysiłek fizyczny potrafi człowieka od siebie uzależnić. Ten, kto zacznie się ruszać, na pewno zbyt szybko nie zrezygnuje z uprawiania sportów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here