Jakie opony letnie

Jeszcze przed nadejściem cieplejszych dni powinniśmy pomyśleć o niewielkiej metamorfozie swojego samochodu. Musimy pozbyć się opon zimowych i zastąpić je tymi letnimi, które na suchych i nagrzanych jezdniach sprawdzają się zdecydowanie najlepiej. W celu dodatkowego zaoszczędzenia pieniędzy możemy rozejrzeć się za produktami używanymi, jednak te zupełnie nowe zawsze wykażą się lepszymi właściwościami i dłuższą żywotnością. Na jakie opony letnie powinniśmy się zatem zdecydować? Czy musimy za nie rzeczywiście sporo zapłacić, jeśli oczekujemy od nich zadowalającej jakości i trwałości?

Nowe czy używane? Jakie opony letnie lepiej kupić?

Nowe czy używane? Jakie opony letnie lepiej kupić?Najpierw rozważmy kwestię, czy lepsze będą dla nas opony używane czy jednak te nowe. Mimo iż produkty pochodzące z drugiej ręki kuszą nas dość mocno niskimi cenami, akurat w tym przypadku nie powinniśmy się na nie decydować. O ile zakupiona używana bluzka, nawet gdy okaże się kiepska jakościowo, nie zrobi nam żadnej krzywdy, a po prostu po jednym praniu będzie nadawać się do wyrzucenia, tak niesprawne opony letnie mogą negatywnie zadziałać na stan całego auta i utrudnić nam poruszanie się po nawet prostych i czystych drogach. Ceny nowych i zwykłych opon nie są zresztą na tyle wysokie, abyśmy nie byli w stanie ich zapłacić. Rynek polski wypełniają produkty najróżniejszych marek, które cały czas starają się walczyć o nowych klientów i z tego względu obniżają ceny swoich towarów bądź wyprzedają je na ciekawych promocjach.

Jeżeli porównamy sobie kwoty, jakie musielibyśmy zapłacić za opony nowe i te używane, nieraz okaże się, że są one do siebie bardzo mocno zbliżone. Ciężko jest nam w ogóle uwierzyć w to, iż jakikolwiek kierowca sięga po używane artykuły samochodowe, a jednak nieraz sprzedają się one jak ciepłe bułeczki. Wydaje się nam bowiem, że używana część musi być tańsza od tej nowej, podczas gdy czasem bywa nawet odwrotnie. Jakie opony letnie będą więc dla nas najlepsze? Na pewno te nowe, kupione w sprawdzonym i renomowanym salonie samochodowym.

Nie starajmy się też przesadnie oszczędzać na takich oponach. Jeśli wydamy na nie nieco więcej pieniędzy, skorzystamy z nich przez znacznie dłuższy czas i będziemy mogli jeździć na nich przez przynajmniej kilka letnich sezonów. Porządne opony letnie wykazują się imponującą odpornością na przegrzania i doskonale radzą sobie nawet w trudnych warunkach, gdy nam samym silne promienie słoneczne potrafią mocno dokuczać. Nie topią się i nie odkształcają – cały czas wyglądają jak na chwilę po ich zakupie.

Czym charakteryzują się letnie opony?

Czym charakteryzują się letnie opony?Opony letnie przede wszystkim charakteryzują się składem mieszanki z jakiej zostały wykonane. Zastosowano w nich większe ilości kauczuku. Dzięki temu opony letnie są znacznie bardziej sztywne. Co za tym idzie podczas cieplejszych dni zachowują bardzo dobrą stabilność i przyczepność do podłoża. Letnie opony charakteryzuje również specyficzny układ bieżnika. Jest on płaski i zachowując odpowiednie proporcje przypomina nieco opony używane w Formule 1. Konstrukcja bieżnika jest taka, że opona jak największą możliwą powierzchnią styka się z podłożem zapewniając tym samym odpowiednią przyczepność. Równocześnie odpowiednio ułożone kanaliki i rowki skutecznie odprowadzają nadmiar wody zapobiegając tym samym niebezpiecznym poślizgom i utracie przyczepności podczas jazdy w warunkach deszczowych.

Różnice pomiędzy oponami letnimi i zimowymi

To właśnie te różnice polegające na składzie mieszanki oraz konstrukcji samego bieżnika sprawiają, że opony letnie i zimowe posiadają zupełnie inne właściwości jezdne. Opona letnia będzie znacząco traciła swoją przyczepność podczas opadów śniegu, a opona zimowa nie będzie sobie radziła ze stabilnością podczas jazdy gdy temperatury będą wiosenne lub letnie. Opony są najważniejszymi elementami samochodu jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ponieważ to one stanowią punkt stykowy nadwozia z powierzchnią drogi. Dlatego muszą być one maksymalnie dostosowane do panujących warunków i powinny zapewniać jak największą możliwą przyczepność i tym samym bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów pojazdu.

Najlepsze marki opon letnich

Wybierając najlepsze marki letnich opon powinniśmy zastanowić się przede wszystkim z jakiego segmentu zamierzamy je kupić. Mogą to być bowiem opony należące do najtańszego segmentu opon ekonomicznych jak i do najdroższych i najlepszych opon premium. Najlepsi producenci opon to znane między innymi z reklam marki: Pirelli, Goodyear, Continental, Dunlop czy Michelin. Nic nie stoi na przeszkodzie aby kupić też opony z segmentów medium i economic. Wyróżniający się producenci w tych segmentach to między innymi Fulda, Yokohama, Dębica. Jakiej firmy opony nie wybierzemy pamiętajmy o tym, żeby zawsze używać opon odpowiednich do danych warunków atmosferycznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here