Jak zrobić wątróbkę?

Zazwyczaj dzieci za nią nie przepadają i kojarzą ją z największym koszmarem swojego dzieciństwa. Gdy wątróbka pojawia się na stole, maluchy wykrzywiają swoje usteczka i nie chcą jej nawet spróbować – nie odpowiada im zarówno jej konsystencja, jak i sam wygląd, który rzeczywiście nie jest zbyt kuszący i zachęcający. Smaki się jednak zmieniają i z czasem większość młodych osób zaczyna przekonywać się do jedzenia wątroby, która odpowiednio przyrządzona może być nawet wykwintnym daniem, podawanym nieraz w najsłynniejszych i najdroższych restauracjach. Jak zrobić wątróbkę, aby smakowała i dorosłym, i dzieciom? Otóż najważniejsze jest to, aby podczas obrabiania mięsa trzymać się kilku najważniejszych zasad. Źle przyrządzona wątróbka nikomu nie zasmakuje, nawet jeśli zostanie podana na talerzu wypełnionym innymi fantastycznymi smakowitościami.

Jak zrobić wątróbkę? Ogólne zasady

Jak zrobić wątróbkę? Ogólne zasadyW pierwszej kolejności należy ją kupić. Lepiej nie sięgać po wątróbki umieszczane w hermetycznych i zafoliowanych opakowaniach – zwykle są one stare i raczej niesmaczne. Tylko w prawdziwym i sprawdzonym sklepie mięsnym można dostać dobrej jakości wędliny i podroby, których sam zapach okaże się bardzo przyjemny. Drobiowa czy wieprzowa? Która będzie lepsza? Dzieciom i osobom próbującym dbać o swoją linię na pewno bardziej przypadnie do gustu wątróbka drobiowa. Jest delikatniejsza i chudsza, a także łatwiejsza w przygotowaniu, dlatego ona będzie najlepszym wyborem dla osób, które nigdy wcześniej nie tworzyły dań z podrobów.

Oczywiście nawet wątróbkę drobiową przed usmażeniem czy upieczeniem należy dokładnie oczyścić. Wszelkie błonki i najmniejsze żyłki muszą zostać wycięte, aby podczas samej konsumpcji nie wchodziły w zęby. Oczyszczone już mięso z wątroby drobiowej należy przekroić na pół i następnie opłukać pod bieżącą wodą, aby pozbyć się resztek występujących na nim krwi czy żyłek. Umyta wątróbka wymaga dokładnego osuszenia – najlepiej przyłożyć do niej kawałek ręcznika papierowego i poczekać, aż wchłonie on cały nadmiar wody. Przyszykowane w ten sposób mięso jest już gotowe do smażenia. A jak przeprowadzić ten proces?

Jak usmażyć wątróbkę?

Oczyszczona, umyta i pokrojona na mniejsze kawałki wątróbka teoretycznie mogłaby być od razu wrzucona na patelnię i podsmażona z ulubionymi warzywami. Mięso okaże się jednak znacznie smaczniejsze, jeżeli wcześniej zostanie pokryte delikatną panierką. Różni się ona od typowej panierki do kotletów brakiem jajek. Mąką pszenną należy obsypać całą wątróbkę i delikatnie nią potrząsnąć, aby pozbyć się nadmiaru sypkiego produktu. Mięso warto też dodatkowo przyprawić pieprzem lub ostrą papryką, pamiętając jednak o tym, aby nie solić go przed smażeniem.

Wątróbka musi być smażona na sporej ilości mocno gorącego tłuszczu. Na patelni najlepiej umieścić tradycyjny olej rzepakowy, który nie emituje szkodliwych substancji nawet pod wpływem działania bardzo wysokich temperatur. Gdy będzie on gorący, można wrzucić na niego całą wątróbkę i przytrzymać ją na średnim ogniu przez ok. cztery minuty. Gdy strona przylegająca bezpośrednio do patelni zostanie już zarumieniona, wątróbkę można przewrócić i ponownie przytrzymać na ogniu przez kilka minut. Kończąc smażenie, mięso należy delikatnie posypać solą, która wydobędzie z niego jeszcze lepszy i bardziej intensywny smak.

Dlaczego warto jeść wątróbkę?

Dlaczego warto jeść wątróbkę?Każdy może szybko sprawdzić, jak zrobić wątróbkę i każdy może ją przyrządzić dzięki poradom i wskazówkom bardziej doświadczonych kucharzy. Dlaczego jednak warto w ogóle jeść te podroby? Po co sięgać po wątróbkę, skoro równie dobrze można się uraczyć klasycznym mięsem z kurczaka lub szynką? Otóż wątróbka jest bardzo niedocenianym wyrobem, będącym doskonałym źródłem licznych substancji odżywczych. Kryje w sobie ich tak wiele, iż jedzona systematycznie (przynajmniej dwa razy w tygodniu), może zauważalnie poprawić funkcjonowanie wielu narządów.

Wątróbka jest przy tym jednym z najtańszych źródeł witamin i minerałów. Za kilogram podrobów trzeba zapłacić kilka złotych, podczas gdy taka sama ilość piersi z kurczaka lub indyka kosztuje kilkukrotnie więcej, a porcja wołowiny – nawet kilkanaście razy więcej. Mięso z wątroby można też przygotować bardzo szybko i jest to jedna z jego największych zalet. Smaży się je zazwyczaj przez ok. 5-10 minut, co pozwala na przygotowanie wartościowego i smacznego obiadu w czasie krótszym niż kwadrans. Wątroba drobiowa czy nawet wieprzowa staje się wspaniałą bazą do kulinarnych zabaw. Można ją smażyć, piec, uzupełniać warzywami bądź podawać z makaronem – możliwości jest tak wiele, że smak wątróbki za każdym razem może być zupełnie inny i zaskakujący.

Warto na pewno przekonać się do jedzenia podrobów. Podczas gdy przeciętny Polak uznaje je za mięso gorszego gatunku, w luksusowych restauracjach stworzone z nich dania potrafią kosztować nawet kilkaset złotych. Dobrze przyrządzona wątróbka zasmakuje nawet najmłodszym dzieciom i osobom, które do tej pory nie jadały jej zbyt chętnie. Trzeba tylko opanować nietrudną sztukę jej przyrządzania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here