Płytki do małej łazienki powinny dobrze uwypuklać wszystkie zalety pomieszczenia i zatuszować ewentualne mankamenty, które mogą w nim wystąpić. Niestety małe łazienki, poza tym, że oczywiście mniej mieszczą, charakteryzują się często tendencją do łatwego przeładowania. Nie trzeba wcale wielu dodatków czy akcesoriów, by po prostu wydawały się “zapchane”. Odpowiednio dobrane elementy wykończenia mogą temu jednak zapobiec.
Mała łazienka, duże gładkie płytki
Mała łazienka zawsze wygląda na tym bardziej małą i zapchaną różnymi elementami, im więcej w niej linii i szczegółów. Dlatego też warto kierować się przy jej ozdabianiu zasadą: “mniej znaczy więcej”. Dzięki temu z pewnością uda się osiągnąć lepsze efekty.
Jak przełożyć to na konkretny wybór kafelków łazienkowych? W pierwszej kolejności należy sięgnąć po większe płytki, co sprawi, że w łazience będzie się pojawiać mniejsza ilość fug. To z kolei oznacza mniej linii, na których można zawiesić oko. To też pierwszy krok do tego, by dzięki prostej decyzji uniknąć przeładowania pomieszczenia.
Podobnie możemy pomyśleć o wzorach. Choć wiele z nich zachwyca swoją urodą, w małej łazience lepiej się ich wystrzegać. Znacznie bardziej praktyczne będą gładkie płyty, ponieważ kolorowe i wzorzyste potrafią szybko przytłoczyć pomieszczenie.
Jeśli już nie możesz się powstrzymać i dosłownie musisz posiadać jakiś wzór, spróbuj umieścić go jako element dodatkowy i ozdobny, na przykład jako pasek podkreślający koniec kafelków. W ten sposób połączysz piękne z pożytecznym.
Stonowane, neutralne kolory
Obecnie coraz częściej decydujemy się na nietypową kolorystykę w łazience lub innych pomieszczeniach. Ostre barwy, takie jak choćby intensywny żółty i czerwony, a także kolory ciemne, w tym mocny fiolet, grafit i czerń, coraz częściej pojawiają się w tym pomieszczeniu na ścianach czy podłodze. Jednak naszym zdaniem płytki do małej łazienki lepiej pozostawić w klasycznych, neutralnych i subtelnych barwach, intensywne kolory pozostawiają jednak do większych pomieszczeń. Zastanawiasz się dlaczego?
Intensywne kolory mogą sprawiać przytłaczające wrażenie. Optycznie zmniejszają pomieszczenie i nadają mu ciężkości, której nie mają w sobie jaśniejsze kolory. Ilość światła po prostu wydaje się większa, a cała łazienka przestronniejsza, jeśli tylko wykorzystamy w niej biel, beż, jasną szarość, delikatny róż czy inne odcienie pastelowe. W ten sposób cała łazienka nabierze (z pozoru) przestronności.