Klatki dla królików

Klatka, w której będzie mieszkał twój królik, to niezwykle ważny element jego życia codziennego. Dlatego warto postarać się i wybrać klatkę, która będzie pełnić najważniejsze funkcje oraz stworzy komfortowe środowisko dla życia twojego pupila. Poniżej opowiemy na ten temat nieco więcej – dowiesz się jakie rodzaje klatek dla królików znajdziesz oraz na podstawie jakich parametrów warto dokonywać zakupu.

Klatka dla królika – bezpieczeństwo, ochrona i karmienie

Czy króliki potrzebują koniecznie klatki do życia? W zasadzie tak, choć warto podkreślić, że niektórzy rezygnują z jej stosowania. Możliwe jest bowiem zorganizowanie króliczego kącika, w którym nie będzie klatki, a jedynie wyodrębniona przestrzeń przeznaczona tylko dla niego. Wiele osób decyduje się jednak na zakup klatki w przekonaniu, że pozwoli to zaspokoić królicze potrzeby.

Wśród dostępnych klatek dla królików znajdziesz kilka najpopularniejszych typów. Przede wszystkim – wymienić należy klatkę wykonaną w całości z drucianej siatki. Którzy wybierają rozwiązanie złożone z osobnej kuwety oraz nakładanej na nią pokrywy z siatki. Inni natomiast wybierają klatki z głęboką kuwetą, której ścianki są wysokie i plastikowe, a jedynie od góry jest nakrywana płaską kartką. Warto też wspomnieć o zastosowaniu transporterów dla gryzoni w roli klatek, oczywiście – w ramach bardziej zorganizowanych „króliczych kącików”.

Dobre klatki dla królika powinny mieć dodatkowe elementy konstrukcyjne, które pozwolą lepiej zorganizować królicze życie. Mowa przede wszystkim o paśniku, miejscu na miskę z karmą, a także miejscu na miskę z ziołami i innego typu smakołyki. Dobrze, jeśli w klatce przewidziane jest miejsce na poidełko lub miseczkę z wodą. 

Rozmiary klatek dla królików

Rozmiar klatki należy dobrać względem rozmiaru i ilości hodowanych zwierząt. W przypadku królików miniaturek można wybrać klatki odpowiednio mniejsze. Najlepiej, jeśli ich dłuższa krawędź będzie wynosiła około 100 cm. Poza tym należy pamiętać, że króliki to zwierzęta ruchliwe, które mają duże potrzeby w zakresie ruchu.

Klatkę najlepiej jest trzymać bezpośrednio na podłodze. Wynika z tego kilka prostych konsekwencji. Przede wszystkim – klatka nie może spaść, a tym samym króliki nie wyrządzą sobie krzywdy. Po drugie, klatka znajduje się na poziomie podłoża, a więc po jej otwarciu – króliki będą mogły swobodnie z niej wychodzić i wchodzić z powrotem.

Warto też zwrócić uwagę na sposób zabezpieczenia wejścia do klatki. Drzwiczki powinny być owinięte dodatkowym, grubym materiałem. W innym wypadku mogą zostać „rozbrojone” przez królika, który szybko nauczy się ich samodzielnego otwierania.

Króliki są zwierzętami terytorialnymi, bardzo lubią mieć nie tylko miejsce przewidziane do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, ale również do spędzania czasu wolnego, bawienia się i spania. Dlatego warto urozmaicić króliczy kącik poprzez zastosowanie w jego pobliżu dodatkowego podłoża – linoleum, dywaników, mat. Będzie to miejsce, w którym królik może swobodnie pobiegać i zrelaksować się, gdy klatka będzie otwarta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here