leki na łuszczycę

Łuszczyca jest bardzo nieprzyjemną, przewlekłą chorobą zapalną skóry. Objawia się bardzo charakterystycznymi zmianami naskórka. Choć jest chorobą powszechnie występującą i dość dobrze zbadaną to jednak jej natura nie została jeszcze w pełni odkryta. Podejrzewa się, że u jej podłoża leżą przyczyny genetyczne choć wciąż brakuje jednoznacznych dowodów. Ze względu na charakter objawów często jej przyczyną zaburzeń na tle depresyjnym u osób nią dotkniętych. Dotychczasowe badania nad przyczynami i przebiegiem choroby sprawiły, że na rynku farmaceutycznym dostępne są różnego rodzaju leki na łuszczycę. Ich stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem.

Objawy łuszczycy

Aby rozpoznać pierwsze objawy łuszczycy powinniśmy skupić swoją uwagę na kilku newralgicznych miejscach naszego ciała. Choroba ta pojawia się głównie w takich rejonach jak łokcie, kolana, dłonie, stopy czy też owłosione części głowy. Może również występować w okolicy narządów płciowych i odbytu. Narażone są również w niektórych wypadkach paznokcie. Jak wyglądają objawy łuszczycy? Na skórze pojawiają się charakterystyczne wykwity o czerwono-brunatnej barwie, które posiadają złuszczającą się powierzchnię. Często w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych pojawiają się również kropelki krwi. Zaawansowane zmiany skórne tworzą tzw. blaszkę łuszczycową.

Przyczyny łuszczycy

Jednymi z przyczyn choroby łuszczycowej są czynniki genetyczne. Jednak dotychczasowe badania kliniczne nie wykazały jednak konkretnego genu odpowiedzialnego za jej powstawanie. Bezpośrednimi przyczynami warunkującymi powstawanie zmian skórnych mogą być infekcje bakteryjne i wirusowe, długotrwałe podrażnienia skórne, zmiany w gospodarce hormonalnej. Objawy łuszczycy mogą być nasilone poprzez stres, wstrząsy psychiczne, nadwagę, noszenie ciasnych ubrań z tworzyw sztucznych.

Leki na łuszczycę

W leczeniu łuszczycy wyróżniamy wewnętrzne i zewnętrze metody leczenia. Zewnętrze leczenie skupia się na uśmierzaniu i likwidowaniu jej objawów naskórnych. Jako leki na łuszczycę stosuje się różnego rodzaju maści: mocznikową, salicylową czy też solankową. Pomagają one w usuwaniu łusek Wykorzystuje się również różne emulsje i preparaty nawilżające. Działają one przeciwzapalnie, zmniejszają zaczerwienienia i łagodzą podrażnienie naskórka. Mają również wpływ na spowolnienie postępowania zmian chorobowych. Stosuje się również leki biologiczne wpływające na układ immunologiczny.

Jako metodę niekonwencjonalną w leczeniu łuszczycy stosuje się również urynoterapię. Do często spotykanych zaleceń lekarskich należą również: szczególne dbanie o higienę, stosowanie diety bezglutenowej i unikanie urazów skórnych. W leczeniu łuszczycy można również stosować fototerapię. Zmienioną chorobową skórę naświetla się promieniami UVA. Warto jednak zaznaczyć, ze tę metodę stosuje się kiedy zawiedzie farmakologia.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

3 KOMENTARZE

  1. miałam do czynienia z tą chorobą tzn nadal mam ale już w mniejszym, łagodniejszym stopniu, musze powiedziec ze to jest dramat nikomu nie zycze pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here