najlepsza woda

Czy kupując wodę w sklepie zastanawiałeś się kiedyś czym one się między sobą różnią? Można pomyśleć że woda to woda i nie szukąc tu większej filozofii. Okazuje się jednak, że wszystkie wody na półce w markecie mogą się znacznie od siebie różnić. Nie tylko smakiem ale głównie zawartością minerałów. Jak zatem dokonać wyboru? Jak będzie najlepsza woda dla nas? Komu zaufać? Na rynku jest kilkudziesięciu producentów, którzy walczą o klientów reklamami w telewizji i prasie.

Wody źródlane i mineralne

Wody dzielimy ze względu na poziom zmineralizowania. Informacja ta zawarta jest na etykiecie każdej wody dostępnej w sprzedaży. Rozróżniamy wody nisko, średnio i wysoko-zmineralizowane. Nisko-zmineralizowana woda posiada do 500 mg/ litr minerałów. Są to najtańsze wody dostępne w supermarketach. Wody średnio-zmineralizowane zawierają od 500 do 1500 mg/litr minerałów a wysoko-zmineralizowane ponad 1500 mg/litr. Przyjęło się, że są to wody źródlane. Wody mineralne to wody, które posiadają więcej minerałów na litr. Wody lecznicze posiadają nawet 25000 mg/litr jednak nie są one przeznaczone do codziennego spożycia. Powinniśmy je pić tylko w przypadku leczenia konkretnych schorzeń, tylko pod opieką specjalisty lub lekarza i tylko w odpowiednio przystosowanych uzdrowiskach. Wody lecznicze zawdzięczają swoje właściwości faktowi iż spoczywają w głębokich warstwach ziemi i są odizolowane od szkodliwych działań środowiska występującego na powierzchni ziemi..

Najlepsza woda

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie która woda jest najlepsza. Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji smakowych oraz danego zapotrzebowania. Przyjmuje się jednak, że wody odpowiednie do codziennego spożywania do wody średnio-zmineralizowane (500 – 1500 mg/litr).

Ważne jest aby wyrobić w sobie nawyk codziennego picia dużej ilości wody. Zawsze warto mieć przy sobie małą (0,5 litra) butelkę. Stosujemy ją zamiast słodzonych soków, które tylko na pozór wydają się być zdrowie oraz gazowanych napojów. Dużo szybciej i skuteczniej ugasimy pragnienie zwykłą wodą.

W domu możemy zaopatrzyć się w specjalny filtr do oczyszczania wody z sieci wodociągowej. Nie będziemy wtedy musieli dźwigać jakby nie patrzeć dość ciężkich zgrzewek wody ze sklepu do domu. Wodę warto pić w szklankach po to by łatwiej kontrolować ilość, którą wypijamy. Zalecane dziennie spożycie wody wynosi 1 litr na każde 30 kg masy ciała (średnio 2 – 3 litry wody). Wodę wypijajmy często w małych ilościach. Nie doprowadźmy do odczucia pragnienia, gdyż jest to pierwszy objaw odwodnienia organizmu. Odwodnienie może być tragiczne w skutkach. Utrata już 10% wody może sprawić, że nie będziemy zdolni do jakichkolwiek działań. Pamiętajmy, ze człowiek w ok. 70% składa się z wody.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here