Co należy wiedzieć o wahaczach i sworzniach?

0
960

Wśród elementów zawieszenia występuje wiele ważnych części, bez których prawidłowe funkcjonowanie pojazdu zwyczajnie nie jest możliwe. Niewątpliwie do elementów takich należą wahacze oraz towarzyszące im sworznie. Co należy wiedzieć o tych częściach? Gdzie szukać wysokiej jakości wahaczy i sworzni?

Wahacz i sworzeń –– nieodłączna para

Nie każdy kierowca wie, czym jest wahacz. Niektórzy nie wiedzą nawet o istnieniu takiego elementu. Okazuje się jednak, że role wahaczy są bardzo istotne. Części te stabilizują tor jazdy, amortyzują wstrząsy oraz zapewniają odpowiednią przyczepność kół do jezdni. Wahacze to części wytrzymałe, jednak ze względu na ciągła eksploatację w czasie jazdy, czasami ulegają awariom. Ważny jest również wybór wysokiej klasy części. Rzecz w tym, iż różnica w jakości wahaczy od poszczególnych producentów bywa znacząca. Co więcej, nie można zapominać również o dopasowaniu wahaczy do danego samochodu. Poszukując wysokiej klasy wahaczy warto odwiedzić stronę sklepu Ucando.pl.

Ażeby wahacz odpowiednio wypełniał swoje funkcje, musi być solidnie przymocowany do zwrotnicy koła. Temu właśnie służą sworznie wahaczy. Zadaniem sworznia jest zapewnienie połączenia obu elementów, a także umożliwienie ruchu zwrotnicą. Element ten odpowiada za stabilizację całej konstrukcji tworzonej przez wahacz ze zwrotnicą. Sworznie to części, które podobnie jak wahacze, pracują w zasadzie cały czas. Najbardziej obciążone są podczas skrętów oraz pokonywania nierówności. Niemniej jednak nawet podczas jazdy na wprost, sworznie są niezbędne, aby koła samoistnie nie skręcały. Tym samym wysoka jakość sworzni, które nie zawiodą w podróży, jest niezwykle istotna.

Wymiana sworzni wahaczy

W przypadku takich elementów, jak sworznie wahaczy, nawet najsubtelniejsze objawy niesprawności powinny skłaniać do wymiany części. W takiej sytuacji, w pierwszej kolejności trzeba zakupić odpowiedni sworzeń. Szeroki wybór produktów tego typu znaleźć można pod adresem https://www.ucando.pl/k/sworznie-wahaczy/U030302. Należy pamiętać, że podobnie jak wahacze, również sworznie wahaczy powinny być dopasowane do modelu pojazdu.

Jeżeli chodzi o wymianę sworznia, nie jest to czynność trudna. Niezbędne jest jednak posiadanie ściągacza do sworzni. Za jego pomocą szybko i łatwo można wypchnąć sworzeń ze zwrotnicy. Później pozostaje już tylko odkręcić go od wahacza. Kiedy powyższe czynności zostaną wykonane, można przejść do montażu nowego sworznia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here