Jak sprawdzić sonde lambda

Sonda lambda stanowi bardzo ważny element w wyposażeniu każdego samochodu czy motocykla. Jej obowiązkowe montowanie zostało wprowadzone po raz pierwszy w USA w latach 70-tych XX wieku. Było to związane z coraz większą ilością samochodów na ulicach oraz z rosnącym przez to zanieczyszczeniem środowiska. Sonda ta jest czujnikiem, który montuje się w układzie wydechowym silnika spalinowego. Robi się to w celu monitorowania ilości spalonego tlenu po to, aby precyzyjnie dozować ilość mieszanki paliwowo-powietrznej jaka trafia do komory spalania. Wszystko sprowadza się do tego, aby ilość tlenu jaka dostarczana jest do komory spalania była dokładnie taka, jaka niezbędna jest do całkowitego spalenia określonej ilości paliwa.

Jak sprawdzić sonde lambda?

Jak sprawdzić sonde lambdaNie każdy użytkownik wie jak sprawdzić sonde lambda, dlatego najlepiej udać się w tym celu do mechanika samochodowego. Dysponuje on nie tylko odpowiednią wiedzą ale także posiada sprzęt diagnostyczny. Dzięki temu będzie on w stanie najlepiej ocenić w jakim stanie znajduje się sonda lambda, czy posiada ona jakieś uszkodzenia mogące negatywnie wpływać na jej pracę oraz czy konieczna będzie jej wymiana.

Jak każdy element wyposażenia samochodu tak i sonda lambda ma pewną żywotność, która waha się od 50 tys km aż do nawet 160 tys km. Zaleca się okresowe jej sprawdzanie co najmniej co 30 tys km. Mechanik musi ją w tym celu wymontować. Na początku dokona on oceny wizualnej. Na czujniki mogą bowiem znajdować się różnego rodzaju osadu. W zależności od koloru, jaki ma osad mechanik jest w stanie określić czy na przykład nie stosuje się złej jakości paliwa lub wręcz przeciwnie zbyt bogatej mieszanki paliwa albo czy do komory spalania nie dostaje się płyn chłodniczy.

Jak odczytać pomiary?

W dalszym etapie diagnostyki mechanik powinien podłączyć specjalny tester diagnostyczny sondy lambda albo tak zwany diagnoskop. Aby prawidłowo odczytać wyniki pomiarów potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Równie istotne jest sprawdzenie grzałki sondy o ile jest ona w nią wyposażona. Sprawdzić należy także prawidłowe napięcie sondy. To wszystko pozwoli stwierdzić, czy sonda działa poprawnie, czy konieczna będzie jej wymiana.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here