woda do picia

Człowiek składa się w 70% z wody. Woda jest cały czas wydalana z naszego organizmu przez nasz największy organ – skórę. Dlatego tak ważne jest codzienne i regularne nawadnianie organizmu by nie doprowadzić do odwodnienia. Nie możemy jednak pić pierwszej lepszej wody. Woda do picia powinna być świadomie wybrana, tak by skutecznie nawadniać organizm i poprawiać stan zdrowia.

Woda do picia – Kiedy i jak często pić wodę?

Wodę powinniśmy pić cały czas, regularnie. Podobnie jak z przyjmowaniem posiłków zdrowiej jest gdy wypijamy częściej małe ilości wody niż kilka razy duże ilości. Spożywajmy wodę na tyle często aby nie dopuszczać do uczucia pragnienia. Jeśli chodzi o przyjmowanie wody podczas posiłków to zalecane jest picie wody ok 15 min przed i 15 min po spożywaniu jedzenia. Picie podczas źle wpływa na proces trawienny w żołądku.

Przyjęło się, że człowiek powinien dostarczać 1 litr wody na każde 30 kg masy ciała bądź 1 ml na 1 kcal spożywanego pokarmu. Średnio około 2 do 3 litrów wody dziennie. Największą ilość wody powinniśmy dostarczyć organizmowi zaraz po przebudzeniu bo choć tego nie czujemy często po 8 godzinach snu organizm może być lekko odwodniony. Szacuje się, że nawet 1/3 zalecanej dziennej dawki wody powinniśmy przyjąć od razu po przebudzeniu. Dla spotęgowania zdrowotnych właściwości wody oraz dla poprawy smaku możemy do takiej wody wycisnąć kilka kropek soku z cytryny.

Jaką wodę pić a jakiej nie?

Do codziennego gaszenia pragnienia najbardziej zalecane są wody mineralne. Warto sprawdzić przed zakupem mineralizację wody. Im więcej minerałów tym lepiej. Do pewnego poziomu oczywiście, tak by nie była to woda lecznicza. Często najtańsze wody mineralne dostępne w supermarketach mają niewielką mineralizację na poziomie 200-300 mg/litr. Woda taka oczywiście ugasi pragnienie ale nie dostarczy do organizmu odpowiedniej ilości minerałów. Jest sporo wód w rozsądnych cenach, których mineralizacja wynosi od 500 do 1000 mg/litr.

Pamiętajmy aby na co dzień nie pić tzw. wód leczniczych. Mają one znakomite właściwości, są zdrowe i naturalnie czyste. Niestety nie są przeznaczone do gaszenia pragnienia. Ich przeznaczeniem jest leczenie konkretnych schorzeń i przy dłuższym spożywaniu mogą narobić więcej szkód niż pożytku w naszym organizmie. Powinny być spożywane tylko po konsultacji ze specjalistami bądź lekarzami. Nie powinniśmy ich spożywać w domu.

Zalety picia wody

Picie wody ma zbawienny wpływ na nasz organizm… Przede wszystkim nawadnia, pobudza metabolizm, redukuje cholesterol, poprawia trawienie, zmniejsza apetyt, wzmacnia działanie wątroby, nawilża cerę, reguluje temperaturę, wypłukuje toksyny z organizmu, zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób, redukuje bóle głowy. Można by długo tak wymieniać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here