rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które chroni nie tylko przed wzrokiem dociekliwych sąsiadów, ale też uniemożliwia, przedostawanie się nadmiaru ciepłego lub zimnego powietrza do domu. Dodatkowo dobrej jakości osłony mogą skutecznie zniechęcić złodzieja, chroniąc zarówno majątek, jak i domowników.

Czy w takim razie rolety zewnętrzne to jedyny słuszny wybór? Jak każde rozwiązanie, również to ma swoje wady i zalety. Dzisiaj podpowiemy, na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję o ich zakupie.

Zalety rolet zewnętrznych

Przyglądając się oknom wielu nowoczesnych domów oraz mieszkań, możemy zauważyć, że zostały w nich zamontowane rolety zewnętrzne. Jednak jeszcze do niedawna, nie była to tak powszechna praktyka. Dopiero w ostatnich latach zyskały tak dużą popularność, że deweloperzy, stawiając nowe budynki mieszkalne, zaczęli traktować je niemal jako standard wykończeniowy. Co wiemy o roletach zewnętrznych? Jakie są ich największe zalety?

Bezpieczeństwo i prywatność

Rolety zewnętrzne to doskonałe rozwiązanie, które sprawi, że dom nabierze prywatności i intymności. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w samym centrum miasta, czy w leśnej głuszy, obecność przechodniów zaglądających w okna, może nie być szczególnie przyjemna. Warto pamiętać również o tym, że złodzieje, wykorzystują późną porę i wybierają sobie w ten sposób dogodny cel. Właśnie dlatego, od razu, gdy zapadnie zmierzch, okna powinny zostać szczelnie zasłonięte.

Zewnętrzne osłony okienne stworzą harmonijną całość z elewacją i jednocześnie sprawią, że za pomocą jednego przycisku na pilocie dom zamieni się w prawdziwą twierdzę. Niektóre modele rolet posiadają atesty antywłamaniowe, które skutecznie utrudniają pracę rabusiom. Wyłamanie takiego pancerza nie tylko może sprawić trudność, ale też spowoduje hałas, co obudzi nas albo sąsiadów, którzy zaalarmują policję.

Zaciemnienie

Podstawowym zadaniem rolet zewnętrznych jest ochrona przed przenikaniem do wnętrza nadmiernych ilości światła. Funkcja ta jest niezastąpiona zwłaszcza nocą. W przypadku popołudniowych drzemek małych dzieci lub dorosłych, którzy pracują na dwie lub trzy zmiany, daje to zauważalny komfort wypoczynku. Badania pokazują bowiem, że zdrowy i spokojny sen potrzebuje zupełnej ciemności. Światło, nawet to delikatne i rozproszone, hamuje wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulowanie rytmu dobowego naszego organizmu. Co więcej, nerwy znajdujące się w gałkach ocznych rozpoznają, że na zewnątrz jest już jasno i przekazują do naszego mózgu informację, że pora wstawać.

Regulacja temperatury w mieszkaniu lub domu

Upalne dni mogą dać się we znaki nie tylko tym, którzy spędzają czas na zewnątrz. Ciepłe powietrze bardzo szybko przenika do mieszkania i sprawia, że temperatura wewnątrz pomieszczenia staje się wręcz nieznośna. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem mogą być rolety zewnętrzne, które stanowią skuteczną barierę zarówno dla gorącego, jak i zimnego powietrza. Odpowiednia temperatura ma nie tylko wpływ na nasze samopoczucie, ale też na wysokość rachunków. Częste używanie klimatyzatora czy ogrzewania nie będzie już konieczne.

Wady rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne wymagają od nas nieco większego zainteresowania niż materiałowe osłony. Już sama ich instalacja stanowi wyzwanie i najczęściej musi zostać zlecona fachowcom. Nie możemy też zapominać o regularnej konserwacji. Zatem, jakie są największe wady tego rozwiązania?

Wymagający montaż

Sposób instalacji rolet w dużej mierze zależy od tego, który ich rodzaj wybierzemy. W sklepach znajdziemy bowiem rolety podtynkowe, niemal w całości schowane w ścianie, które zakłada się już na etapie budowy oraz tradycyjne rolety natynkowe, które możemy założyć w każdej chwili.

W przypadku obu rozwiązań montaż należy powierzyć profesjonaliście. Fachowiec będzie pamiętać o zachowaniu odpowiedniego poziomu izolacji cieplnej i zastosuje właściwe ocieplenie nadproża. To zapobiegnie powstawaniu tzw. mostków termicznych, które odpowiadają za wychłodzenie budynku oraz wzrost opłat za rachunki w okresie grzewczym.

Konserwacja rolet zewnętrznych

Jeśli chcemy cieszyć się niezakłóconą pracą rolet przez długi czas, musimy pamiętać o właściwym użytkowaniu i regularnej konserwacji. Najczęściej wystarczy wykonywać okresowe przeglądy oraz utrzymywać pancerz i prowadnice w czystości. Pamiętajmy jednak o tym, aby podczas sprzątania nie używać ostrych narzędzi oraz mocnych detergentów, które mogą spowodować korozję czy zmianę koloru lakieru.

Kiedy najlepiej podjąć decyzję o zakupie rolet zewnętrznych?

Jeśli myślimy o roletach zewnętrznych, to decyzję o ich zakupie warto podjąć jeszcze na etapie budowy domu. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z pełnej oferty producentów rolet (nie martwiąc się przy tym, który rodzaj sprawdzi się w naszym domu) i wybrać mechanizm dopasowany do naszych potrzeb. Dodatkowo w późniejszym czasie unikniemy bałaganu spowodowanego montażem.

Zakup rolet na tak wczesnym etapie nie pozostanie obojętny również dla samej estetyki budynku. Jeśli uda nam się schować kasetę w murze, elewacja będzie wyglądać schludnie i jednolicie. Oczywiście możemy też zdecydować się na zakup rolet podczas remontu czy prac modernizacyjnych, jednak wtedy nie będzie możliwy już montaż ich niektórych rodzajów.

Czy warto zainstalować rolety zewnętrzne?

Mówi się, że rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które ma wiele zalet i stosunkowo mało wad. Śmiało możemy się podpisać pod tym stwierdzeniem. Osłony zewnętrzne wpływają na oszczędność energii oraz podnoszą komfort mieszkania. Funkcjonalne przysłony zapewniają prywatność, tworząc intymny i bezpieczny azyl dla domowników. Jeśli postawimy na modele, które wyróżniają się właściwościami antywłamaniowymi, zadbamy o spokój swój oraz swoich bliskich.

Wady dotyczące instalacji czy konserwacji wydają się nie być na tyle uciążliwe. Montaż jest jednorazowy i najczęściej odbywa się jeszcze na etapie budowy domu, a więc ominie nas ewentualny bałagan czy hałas spowodowany instalacją. Regularne przeglądy najczęściej odbywają się raz na pół roku, co również nie wydaje się znaczącym problemem.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here