Inwestowanie w akcje twórców gier

Nie da się ukryć, że spółki akcyjne nastawione na produkcję gier coraz bardziej interesują inwestorów w Polsce i za granicą. Jest to bardzo specyficzna branża, w której odniesienie sukcesu zależy od bardzo wielu czynników. Czy inwestowanie w akcje twórców gier jest dobrym pomysłem?

Branża gier w Polsce

W kontekście naszego kraju branża produkcji gier jest szczególnie interesująca. Przez ostatnie lata na rynku wyklarowało się kilku dużych producentów gier oraz wielu mniejszych. Co więcej gry produkowane w Polsce zwykle odnoszą całkiem spore sukcesy, co może być dobrą wróżbą na przyszłość dla całej polskiej branży. Największą firmą produkującą gry w Polsce jest oczywiście grupa CD Projekt znana ze swojej serii gier stworzonych na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego oraz Cyberpunka 2077. Jednak polski gamdev to nie tylko CD Projekt, ale i Techland, 11 Bit Studio, People Can Fly, Bloober Team oraz wielu innych. 

Ryzyko, a zysk

Branża gier to miejsce gdzie zdecydowanie można zarobić. W 2020 roku globalny rynek gier był warty około 160 miliardów dolarów, a prognozy mówią, że w 2025 roku będzie wart już 250 miliardów dolarów. Dlaczego prognozy są tak optymistyczne? Ponieważ rynek gier ma w dalszym ciągu bardzo dużo miejsca, aby się rozrastać. Chociaż gry stały się już bardzo popularne, to w dalszym ciągu jest bardzo wiele osób, które w gry nie grają. Co przemawia za inwestowaniem w tą branżę? Szeroki dostęp do rynków za pomocą Internetu sprawił, że w akcje online dziś każdy może inwestować, dlatego dowiedz się więcej i zacznij budować swój kapitał!

Pomimo tego, że branża ta jest nadzwyczaj atrakcyjna, to nie każda firma produkująca gry jest skazana na sukces. Co więcej, nawet jeżeli ten sukces odniesie to wcale nie jest pewne, że go utrzyma. Kurs akcji oraz zysk spółki zdefiniowany jest prze sukces danej gry. Jeżeli dana produkcja zbierze negatywne recenzje i się nie sprzeda to spółka może bardzo łatwo wpaść w tarapaty. Szczególnie te mniejsze studia narażone są na takie ryzyko, ponieważ zwykle nie posiadają dużych funduszy, które pozwalają na przetrwanie studia pomimo gorszej gry. Istotny jest również fakt, że produkcja gier jest bardzo kosztowna i już dziś największe tytuły pochłaniają setki milionów dolarów. Choć w większości przypadków koszty produkcji są znacznie niższe, to fakt wzrostu zapotrzebowania na specjalistów, wydłużania się średniego czasu produkcji oraz rosnących kosztów marketingu będzie miał wpływ na ryzyko. Koszty te będą bardzo dynamicznie rosły, a wydanie dużej i kosztownej produkcji, która się nie sprzeda będzie jeszcze bardziej dotkliwe dla spółki. Dlatego przy podjęciu decyzji o inwestowaniu w branżę gier warto dywersyfikować środki i wybrać kilku producentów. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here